Aktuality

Anketa: Jak vzpomínáte na základní školu?

VLADISLAV GOROL, 37 let: „Vzpomínám si na občasné konflikty ohledně mé barvy pleti a původu, ale měl jsem i kamarády, s kterými se bavím dodnes."

FRANTIŠEK BALOG, 40 let: “Vzhledem k tomu, že jsme vyrůstali na vesnici a s dětma, s kterými jsem chodil do školky, tak jsem pokračoval do školy. Takže jsem žádný problém neměl a vzpomínám rád na toto období"

LENKA DUNOVÁ, 25 let: " Základka, tak to byl hnus, nemám na to dobrý vzpomínky, nadávali mi do cikánek, navíc jsem ve třídě byla "sama", takže jsem tu základku nějak přežila. Na srazy nechodím (smích)."

IRENA LUČKOVÁ, 19 let: " První stupeň byl děsnej. Moc jsme se nebavili, ale na druhým byla sranda, skamarádila jsem se s holkama a pak jsme s některýma šly na zdrávku."

IRENA MIKOVÁ, 30 let: "No, o mě moc nevěděli, že jsem Romka, nějak to nepoznali, dokonce jsem se klukům líbila, takže jsem vůbec neměla problém."

ROMAN GIŇA, 35 let: " Na základku do první třídy jsme nastoupili dva. Já a Simona, taky Romka, její rodiče nemysleli tolik na vzdělání a tak je učitelka přemluvila, aby Simona šla do "zvláštní". Zkoušela to i na naše, ale nepochodila. První stupeň jsem prožil s přehlížení učitelky v poslední lavici, druhý byl lepší – měli jsme jinou třídní."

HELENA KROKOVÁ, 31 let: Základka byla hrozná, byla jsem zakřiknutá, moc jsem nemluvila, děti mi o přestávce nadávaly do cikánek a když jsem se jednou odhodlala jít za svojí učitelkou, abych to řekla, tak mi na to řekla: ,,A nejsi snad"?! Do té doby jsem ji měla ráda, pak u mě skončila, jako dítě jsem byla v šoku."

PAVEL MIRGA, 28 let: Jé, základka byla dobrá chodil jsem s ostatními do ,,zvlášky", byla tam sranda chodili tam všichni. Vůbec jsem se neučil, bylo to tam strašně lehký a tak jsem se nudil a vymýšlel blbosti, nakonec jsem udělal rozdílovky na ,,normální" učňák a tam jsem dokončil s nejlepším průměrem na celé škole. Fakt nevím, proč jsem na zvláštní chodil.

JAROSLAV LUČKA, 39 let: "Nebylo to tak hrozný, jako že bych měl pořád nějaký problémy. Občas se někdo našel nebo se děti bavily s učitelkou o cikánech, kdy jsem se necítil dobře, protože nikdy nemluvili pozitivně. V osmičce jsem se hlásil na obor kuchař číšník s maturitou a ta co to měla na starosti mi na konci roku řekla, že nemám dobré známky. Zajímavý bylo, že jiný – bílý – kluk tam šel a měl úplně stejný známky jako já.

LÍDA KOKYOVÁ, 19 let: Jé, to bylo ok. Mám hodně kamarádek ze základky. Učila jsem se dobře a teď jsem na obchodce. Romáci by se měli taky trochu zamyslet sami nad sebou, jestli si za to nemůžou sami. Každý den je něco v televizi o krádežích nebo napadeních.

Anketa proběhla v Západočeském a Středočeském kraji.

© Nová škola, o.p.s. 2013