O projektu

Novinky v projektu

Doučování dětí s problémy v učení probíhalo o letních prázdninách prostřednictvím projektu „Školní asistent“, realizovaného o.p.s. Nová škola v Základní škole Brjanská, Kladno-Rozdělov. 

Nejprve jsem prostřednictvím dotazníků zjišťovala zájem u žáků a jejich rodičů. Rodiče žáků byli rádi, že něco takového vzniklo. Zájmem o doučování jsem byla docela překvapená. Tomu, že žáci budou do školy chodit i o prázdninách, se divili i moji známí.

Z celkového počtu 26 přihlášených žáků jich nakonec chodilo 20. Šlo o 3 žáky z první třídy, 6 žáků z druhé, 6 žáků ze třetí, 1 žákyně ze čtvrté a 4 žáky z páté třídy. U některých žáků jsem sice musela vyvíjet aktivitu navíc, např. na ně ráno při cestě zvonit, aby přišli, ale mělo to výsledky – nakonec dorazili. Byl to velký úspěch. 

Přihlášení žáci byli rozděleni do dvou skupin podle věku. První skupina, ve které byli žáci 1. a 2. třídy, měla doučování v pondělí a čtvrtek. Druhá skupinka, tvořená žáky ze třetí až páté třídy, pak chodili v úterý a pátek. Každý všední den od 9:00 do 11:00probíhalo  v družině doučování matematiky a českého jazyka. Od 11:00 do 13:00 pak přišly na řadu volnočasové aktivity v družině nebo mimo školu (hry na hřišti, míčové hry, návštěva letiště Kladno, hraní společenských her, návštěva medvědária, výtvarné činnosti, příprava studené kuchyně, turistika, MC´Donald). V průběhu měsíce srpna jsem docházela do rodin žáků na individuální doučování matematiky a českěho jazyka. 

Žáci se zlepšili zejména v matematice a čtení, navíc měli smysluplně vyplněný svůj volný čas o letních prázdninách (většina z nich vůbec nikam mimo bydliště nejela), velice je bavily i aktivity mimo doučování (výlety, sportovní akce, turistika). Měla jsem možnost lépe poznat nejen žáky, ale také jejich rodinné zázemí (prostředí u nich doma, rodinné příslušníky). Někteří žáci se mnou trávili i volný čas, chodili ke mně domů, podnikali jsme spolu různé aktivity (např. návštěva koupaliště). Po skončení letního doučování bylo žákům líto, že už je konec, chtěli v tom pokračovat dál, ptali se, proč to skončilo.

Pan ředitel Mgr. Dufek i paní zástupkyně Mgr. Mánková byli docházkou žáků na doučování v průběhu letních prázdnin velice překvapeni, nečekali takový zájem. Sami řekli, že kdyby věděli, že to bude takhle úspěšné, šli by do takového projektu už dávno.

Jiřina Čurejová, školní asistentka ZŠ Brjanská, Kladno

Zpět na hlavní článek

© Nová škola, o.p.s. 2013