Dnes < > February 2019
Sunday PO ÚT ST ČT SO
27
28
29
30
31
Feb 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Mar 1
2
3
4
5
6
7
8
9

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Může být AP přidělen i dítěti v dětském domově?
Denisa Mikesková
21.01. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, syn 17 let je v dětském domově má Aspergerův syndrom, ADHD atd.. Dětem se tam nevěnují, tudíž se syn nudí a můj dotaz je, zda-li by mu byl přidělen na odpoledne asistent asi na 4h přes týden, děkuji za odpověď, hezký den.
Odpověď: Dobrý den, v současném systému podpůrných opatření může pedagogicko-psychologická poradna (nebo speciálně pedagogické centrum) doporučit žákovi podporu asistenta pedagoga i do školského zařízení - tedy i do dětského domova. Doporučený úvazek asistenta pedagoga je v takovém případě 0,25, tedy na 10 hodin týdně. Doporučení ale závisí na rozhodnutí poradny (PPP, nebo SPC), vhodné je tedy probrat tuto možnosti s pracovníky poradny při pravidelném vyšetření vzdělávacích potřeb žáka. V jiném případě by dětský domov teoreticky mohl zaměstnat asistenta pedagoga i bez doporučení poradny, pak by ale musel být asistent placený z rozpočtu domova, na což obvykle nemívají ústavní zařízení dost finančních prostředků. Větší zapojení chlapce do volnočasových aktivit by šlo řešit třeba i ve spolupráci s nějakou místní organizací zajišťující kroužky - co třeba nabídka nějakého místního DDM (Dům dětí a mládeže), neziskovek (např. Skaut, Junák...) nebo nízkoprahových center pro děti a mládež?
Může AP suplovat + jaký má nárok na zaplacení suplování?
Pallová
21.01. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, jsem asistentka pedagoga v 1. třídě na ZŠ a zajímalo by mě, jestli mohu vůbec suplovat v této třídě celý den bez jakéhokoliv dalšího pedagogického pracovníka a také jestli mě to musí zaměstnavatel zaplatit, i když supluji vlastně ve třídě, kde dělám asistentku. Asistentku dělám čtyřem dětem s PO stupně 3. Děkuji Pallová
Odpověď: Dobrý den, se suplováním (za chybějící učitele) je to u pozice asistenta pedagoga poměrně složité. Obecně platí, že asistenti by za chybějící učitele suplovat neměli - nejsou za to dostatečně placení, obvykle na to nemají dostatečné vzdělání a neodpovídá to charakteru jejich profese (podle §5 vyhlášky č. 27/2016 Sb. má asistent poskytovat podporu jinému pedagogickému pracovníkovi). Na druhou stranu ve výjimečných situacích, ve kterých ředitel školy prokazatelně nemůže získat odpovídající náhradu za chybějícího učitele (suplování jiným kvalifikovaným učitelem) se připouští, aby výuku dočasně zajistil pouze přítomný asistent pedagoga. Mělo by jít ale o řešení pouze výjimečné a ojedinělé, volené ve stavu nouze (např. při chřipkové epidemii), nikdy nemůže jít o řešení dlouhodobé (při delší absenci učitele). Za to, že asistent dočasně musí zvládnout výuku ve třídě bez přítomnosti učitele, asistentovi oficiálně nenáleží žádná nárokovatelná nadstandardní odměna - případné ocenění je jen na řediteli a možnostech školního rozpočtu.

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013