Dnes < > May 2020
Sunday PO ÚT ST ČT SO
26
27
28
29
30
May 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Jun 1
2
3
4
5
6

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Mám jako AP právo nepřímou činnost? Mohu si ji nechat proplatit zpětně?
Hana Vostrejžová
23.05. 2020
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, pracuji v MŠ a můj úvazek je stanoven paní ředitelkou 30 hodin týdně přímé činnosti AP, který i vykazuji v měsíčním výkazu. Chtěla jsem se zeptat, zda mám mít v úvazku zahrnutou dle vyhlášky č. 248/1019 Sb., i nepřímou činnost (účastním se porad, akcí apod.). Pokud tak není a jestliže mám na ni nárok, jakým způsobem si mohu zažádat o její zpětné proplacení od ledna 2020. Hana Vostrejžová
Odpověď: Dobrý den, pokud pracujete na pozici asistentky pedagoga, měla byste mít v úvazku zahrnutou i nepřímou pedagogickou činnost - to vyplývá ze zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §22a), který říká, že nepřímou pedagogickou činnost mají vykonávat všichni pedagogičtí pracovníci (tedy i asistenti pedagoga). Podle vyhlášky by nepřímá pedagogická činnost asistenta pedagoga měla být v rozsahu 10% z úvazku. Se zpětným proplácením nepřímé pedagogické činnosti jsem se dosud nesetkal a předpokládám, že to možné není. Nicméně si pro budoucnost požádejte vedení školy o zařazení nepřímé pedagogické činnosti do placených hodin úvazku. Jiná situace by byla, pokud byste pracovala na pozici školní asistentky - školní asistenti jsou totiž vedeni jako nepedagogičtí pracovníci a jejich pracovní doba se tak na přímou a nepřímou pedagogickou činnost vůbec nedělí.
Je možný získat jako AP plný úvazek v základní škole speciální?
Patrick Malý
09.05. 2020
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, je možnost získat plný úvazek v základní škole speciální nebo jde plný úvazek pouze ve školce a zda záleží jaké vzdělání má AP a podle toho určuje ředitel úvazek je to pravda ? Já jsem pouze na výchovné práce. s pozdravem Malý.
Odpověď: Dobrý den, financování pozice asistenta pedagoga v ZŠ speciální je po posledních změnách poměrně složité - výše dotace, kterou škola na asistenta dostane, záleží na ročníku, počtu žáků, závažnosti jejich postižení... principiálně je ale určitě možné, aby škola dostala dotaci, která pokryje i celý úvazek asistenta pedagoga. To, zda ředitel dá přednost asistentovi na vyšší nebo nižší úrovni, je ve speciálních školách nyní na řediteli. Dá se předpokládat, že ředitelé upřednostní asistenty na vyšší úrovni, ale nemusí to být pravidlo - někde může ředitel dát naopak přednost asistentovi bez maturity. Úvazek asistenta nezáleží na vzdělání, ale na výši dotace, kterou na asistenta škola dostane od státu.

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013