Dnes < > July 2019
Sunday PO ÚT ST ČT SO
30
Jul 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Aug 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Lze zjistit zda jsem správně zařazena do platové třídy?
Anna
02.07. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, lze zjistit zda jsem správně zařazena do platové třídy? Dle informaci, ktere jsem vycetla mají být asistenti zařazeni do max. 9 plat.tridy dle ditete, kteremu asistenci vykonavaji. Zaměstnavatel mi sdělil, že jsou asistenti zarazovani pouze do max.7 plat.tridy. Málokdo dosáhne 9 platové třídy. Zařazeni se odvíjí dle odpracovanych let. Bohužel se do výpočtu nezapocitava vše, pouze některé pracovní pozice. Zaměstnavatel mi vypočítal, že spadam do max. 4 platové tridy. Je toto možné? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, obávám se, že se Vám míchají dohromady platové třídy a platové stupně. Základ tvoří platové třídy - tady platí, že asistent má být zařazený do 4. až 9. platové třídy. Rozhodující by měla být náročnost vykonávané praxe a výše vzdělání, vzhledem k velmi obecným definicím a některým nepřesnostem v legislativě ale v praxi záleží víceméně jen na rozhodnutí ředitele, který se často orientuje podle výše státní dotace na asistentův plat. Zařazení asistenta pedagoga do 7. platové třídy je poměrně běžné. Uvnitř každé platové třídy je pak ještě sedm platových stupňů - zde se zařazení orientuje už striktně podle započitatelné praxe. Čím vyšší praxe ve školství (započítá se i mateřská/rodičovská dovolená do výše 6 let, částečně započítat je možné i praxi v jiné pomáhající profesi), tím vyšší platový stupeň. Například čtvrtý platový stupeň je pro praxi v rozmezí 12 až 19 let. Podrobně rozepsané tabulky najdete například zde: https://www.pracomat.cz/poradna/pro-pracujici/228-platy-statnich-zamestnancu.html#plat_tab_5_2019
Čerpání dovolené u školního asistenta
Alena Nováková
02.07. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, pracuji jako školní asistentka na celý úvazek, dělený 0,5 ZŠ, 0,4 MŠ, 0,1ŠD. Mám nárok na 5 týdnů dovolené, vedení mi však nařizuje vybírat si dovolenou,když jsou jarní prázdniny, nebo v období vánočních prázdnin, ve dnech kdy je škola zavřená s výjimkou státních svátků. Je postup školy v pořádku? Mohu přece vykonávat jinou např. administrativní činnost, které tam dělám spoustu. Prý je škola zavřená, tak tam nemohu být sama.. A k tomu nedodržuje vedení můj úvazek 0,4 týdně v MŠ s odůvodněním, že mohu být v případě hlavních prázdnin v ZŠ 8,5 hod. denně v MŠ. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, bohužel Vás asi nepotěším: Je pravda, že by k Vám ve škole mohli být vstřícnější, ale oficiálně se jejich postup jeví jako obhajitelný. Zaměstnavatel Vám může nařídit dovolenou, a tedy je v pořádku, pokud po Vás škola chce, abyste dovolenou čerpala během roku v době, kdy ve škole nejsou děti (zákoník práce k tomu jen říká, že v případě rozděleného čerpání by alespoň jedna část dovolené měla být dva týdny v kuse - pokud se dobrovolně nedohodnete se zaměstnavatelem jinak). Jako školní asistentka jste zaměstnána institucí zaměstnavatele, a pokud tato instituce zahrnuje základní školu, mateřskou školu a školní družinu, může Vás ředitel podle potřeby přemísťovat z jedné části instituce do druhé (tedy pokud tomu nějak nebrání popis Vaší práce ve Vaší pracovní smlouvě).

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013