Dnes < > February 2020
Sunday PO ÚT ST ČT SO
26
27
28
29
30
31
Feb 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Mar 1
2
3
4
5
6
7

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Může asistent bez SŠ či VŠ pedagogického vzdělání samostatně učit? Má za děti zodpovědnost?
Hana Buchnarova
21.02. 2020
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den. Může asistent bez středoškolského či vysokoškolského pedagogického vzdělání(pouze s kurzem) samostatně učit žáky? Bez dohledu kvalifikovaného pedagoga (pr. plnohodnotné suplovat látku za nemocného učitele, byt samostatně půl dne u dětí v MS, družině). Má odpovědnost za dětí? Děkuji HB
Odpověď: Dobrý den, asistent pedagoga má zodpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví žáků, nemá ale zodpovědnost za výsledky vzdělání žáků (tato zodpovědnost je na učiteli). Suplovat za chybějící učitele by asistent teoreticky vůbec neměl - neodpovídá to charakteru jeho profese (podle vyhlášky č. 27/2016 Sb., §5, by měl asistent pedagoga pracovat "podle pokynů jiného pedagogického pracovníka", tedy nikoli samostatně). Je ale pravda, že v praxi se ve výjimečných případech se suplování asistentem pedagoga připouští - ale opravdu jen výjimečně, nárazově, na nezbytných pár hodin a pouze v případě, že ředitel prokazatelně nemůže zajistit suplování jiným pedagogickým pracovníkem.
Jak je to se zdravotní způsobilostí k výkonu asistenta pedagoga?
Jan Stoklasa
21.02. 2020
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, jak je to prosím se zdravotní způsobilostí. Lékař zaměstnavatele, podle nějakých tabulek určil, že na základě dřívějších psychických problémů, nemohu tuto práci vykonávat. Jsem vysokoškolsky vzdělaný, žiju běžný život. Mám splněný rekvalifikační kurz, přijali mě na všechny školy, kam jsem podal životopis. Jak mohu tuto situaci dál řešit ? Děkuji JS
Odpověď: Dobrý den, v tom Vám bohužel nepomohu. Posouzení zdravotní způsobilosti je u pedagogických pracovníků v kompetenci vybraného lékaře, zodpovědnost je zde na něm. Můžete v praxi zkusit jiného zaměstnavatele, třeba jeho (jiný) posuzující lékař vyhodnotí Vaši zdravotní způsobilost jinak.

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013