Dnes < > May 2019
Sunday PO ÚT ST ČT SO
28
29
30
May 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Jun 1
2
3
4
5
6
7
8

Vaše dotazy

Kdo shání pro dítě asistenta pedagoga?
Hana
01.05. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat: pokud SPC doporučí podporu asistenta pedagoga do MŠ, kdo toho asistenta následně shání? MŠ, SPC? Nebo můžu udělat něco i já, jako rodič, tzn. dát inzerát apod.? Díky moc za odpověď, Hana.
Odpověď: Dobrý den, asistent pedagoga je zaměstnancem školy, primárně by to tedy měla být škola (ve Vašem případě MŠ), která vypíše inzerát na volné pracovní místo a začne vhodného kandidáta shánět. V okamžiku, kdy SPC asistenta doporučí, má škola dokonce povinnost (!) udělat maximum pro to, aby vhodného asistenta sehnala. Vy, z pozice rodiče žáka, můžete samozřejmě se sháněním vhodného kandidáta pomoci (například můžete zadat inzerát do burzy práce na náš web) - tato Vaše pomoc by ale měla probíhat s vědomím (a souhlasem) vedení školy.
Je to, že nemám maturitu, možným důvodem pro výpověď?
Simona Prouzová
26.04. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, od roku 2012 pracuji ve školském zařízení (nejdříve jako osobní asistent, dále jako AP), kde mi byla nejdříve nabídnuta možnost udělat si kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách pro osoby se zdravotním postižením (kde jsem se chtěla dozvědět více o diagnozách dětí).V roce 2014 jsem si udělala kvalifikační studium AP. Nemám maturitu. Nyní pracuji už 4 roky na ZŠ v pracovním poměru na dobu neurčitou. Už necelý školní rok jsem u chlapce s ADHD + dyslektik + dysgrafik ,který je v 5.třídě. Chlapec dostal poprvé na tento rok AP, kvůli poruše soustředění. Nyní mi, ale z ničeho nic pan ředitel dal výpověď z důvodu, že nemám dostačující kvalifikaci - maturitu). Chlapec je se mnou spokojený - rozumíme si. Dále říkal, že za nadbytečnost, ale v dalším rozhovoru mi řekl, že má už 2 nové zájemkyně s maturitou od září na pozici AP. A teď bych se ještě ráda zeptala, zda mě může pan ředitel nahradit AP s maturitou, který u nás pracuje a je v 9. třídě a tudíž nemá další dítě na další školní rok. Tato AP má pracovní smlouvu na dobu určitou (já na dobu neurčitou). Nevím, zda na to je zákon nebo to je na rozhodnutí pana ředitele, jak se sám rozmyslí a koho ke komu dá. Tato práce mě velmi naplňuje, vždy se snažím každému z pedagogů vyjít vstříc a pomoc. Nikdy jsem neměla žádný problém. Jen teď nevím, co dál a nechci se vzdát své vysněné práce. Svou výpověď jsem ještě neviděla, ale čekám, že si mě brzy zavolají na podepsání. Prosím Vás o rychlou zpětnou pomoc.Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Simona Prouzová
Odpověď: Dobrý den, toto (zda má jít o asistenta pedagoga na "vyšší" nebo "nižší" úrovni) určuje poradenské zařízení podle potřeb žáka, event. se zohledněním potřeb celé dané třídy. Když žák potřebuje spíše pomoc v oblasti sebeobsluhy nebo v oblasti chování, poradenské zařízení může doporučit asistenta pedagoga na úrovni "nižší", když žák potřebuje podpořit ve více náročných studijních úkolech, poradenské zařízení doporučí asistenta pedagoga na úrovni "vyšší". Vždy ale záleží na odborném posouzení potřeb žáka (třídy), které provede poradenské zařízení.
Nejistota asistentů pedagoga z pohledu zaměstnanosti
Jitka D.
01.04. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, pracuji jako asistentka pedagoga. Práce mě baví a naplňuje. Bohužel mě znepokojuje, že o mé budoucnosti rozhoduje PPP nebo SPC a né ředitel školy. Upřesním to tak, pokud SPC nebo PPP vydá rozhodnutí, že dítě bude mít přiděleno do výuky asistenta pedagoga, ředitel vyhlašuje výběrové řízení a do školy je přijat asistent. Tento postup je naprosto v pořádku. Nastává problém, pokud dítě za rok za dva atd. přestane asistenta potřebovat. Pro dítě se speciálními potřebami je to samozřejmě cíl, ale né pro asistenta, který zůstává bez práce. V této nejistotě bohužel žiji stále, protože mám práci ráda, nerada bych o ni přišla. Chtěla jsem se zeptat, proč o ukončení pracovního poměru nerozhoduje ředitel školy? Je spousta dětí, které by rádi měli asistenta u sebe, ale poradna nebo centrum asistenta nepřiděluje. Nezamýšlí se někdo, jak to má asistent těžké, když neví, jak dlouho bude zaměstnán. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, chápu Vaše pocity, věřte, že tento problém řeší i řada jiných asistentů. Už delší dobu se diskutuje o jiné formě financování asistentů pedagoga - ve hře je například varianta, podle které by každá škola měla nárok na několik "stálých" asistentů, kteří by nebyli závislí na doporučení poradenského zařízení. Tak doufejme, že něco takového do budoucna půjde... Jestli (a kdy) to bude, to ale nikdo zatím neví. V současnosti pro Vás ale bohužel žádnou jinou povzbuzující odpověď nemám.
je asistent pedagoga povinen doprovázet dítě, pro které byl do MŠ přijat, do jiné MŠ, která v době letních prázdnin na týden vykrývá "domovskou" MŠ?
Iveta
29.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je asistent pedagoga povinen doprovázet dítě, pro které byl do MŠ přijat, do jiné MŠ, která v době letních prázdnin na týden vykrývá "domovskou" MŠ. Děkuji
Odpověď: Dobrý den, Oficiálně tomu nic nebrání. Asistent pedagoga je formálně vedený jako "podpůrné opatření" ve vzdělání daného dítěte - pokud bude dítě dočasně vzděláváno jinde, může být jinde uplatněno ono podpůrné opatření v podobě asistenta pedagoga. V pracovní smlouvě bude mít asistent (předpokládám) uvedenou i možnost výkonu práce mimo pracoviště (mimo budovu "své" MŠ), proto by nic nemělo bránit tomu, aby ředitel dočasně na léto pověřil asistenta prací v jiné MŠ. Na druhou stranu ale asistent pedagoga má - jako všichni pedagogičtí pracovníci - nárok na 8 týdnů dovolené ročně, a je potřeba naplánovat, kdy (když ne v letních měsících) si tuto dovolenou bude moct čerpat.
Může u maturity asistovat učitel, když nemůžeme sehnat asistenta pedagoga?
Milena Marešová
28.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den. Můj dotaz se týká jen Maturitní zkoušky. Náš studen má doporučeného asistenta pedagoga pro konání MZ. Je možné, aby mu asistoval učitel naší školy, který má normální pedagogické vzdělání? Nikoho jiného nemůžeme sehnat. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, nevím úplně přesně, jak to poradenské zařízení s doporučením myslelo, obecně ale nic nebrání tomu, aby učitel zastával i pozici asistenta pedagoga. Požadavky na kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle §20 zákona o pedagogických pracovnících, kde je uvedeno, že na pozici asistenta pedagoga je kvalifikovaný (mimo jiné i) kdokoli, kdo má vysokoškolské vzdělání v jakémkoli oboru s pedagogickým zaměřením.
Dotaz na přiznání praxe ( mateřská a rodičovská dovolená) při práci AP
Blanka Huláková
24.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, od září 2018 dcera nastoupila v Mateřské školce jako asistentka pedagoga. Vzdělání střední bez maturity, pak v roce 8/2013 nastoupila na mateřskou a vzápětí na rodičovskou, 8/2015 nastoupila na rodičovskou dovolenou.Má 2 děti praxe s dětmi 5 let. V roce 8-10/2018 si udělala kurz na asistenta pedagoga. Dcera je samoživitelka, a nyní si není jistá, zda je zařazena do správného stupně.Můžete mě prosím napsat do jakého stupně má být dle praxe zařazena? Pokud by byla zařazena špatně , je možné žádat a doplacení peněz zpětně?! Děkuji Huláková
Odpověď: Dobrý den, toto je poměrně složité. Metodický výklad k odměňování pedagogických pracovníků (str. 8) k tomu uvádí následující: "Náhradní doby zahrnuté do započitatelné praxe: • vojenská základní nebo náhradní služba – plný zápočet • civilní služba – zápočet v rozsahu vojenské základní služby • plný zápočet, nejvýše však v celkovém rozsahu 6 let (při jakémkoli počtu dětí): – mateřská a další mateřská, rodičovská dovolená nebo doba trvalé péče o dítě nebo děti v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené, další mateřské dovolené, rodičovské dovolené – zápočet v rozsahu, jaký v té době stanovoval zákon, – osobní péče o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě nebo děti." (viz http://www.msmt.cz/file/46953/) Podle metodického výkladu by tedy zaměstnavatel Vaší dceři měl započítat do praxe i mateřskou/rodičovskou dovolenou. (V případě započítání by mělo jít o 2. platový stupeň, který je pro praxi v rozsahu 2. až 6. let.) Na druhou stranu ovšem metodický výklad neřeší, zda započitatelná praxe vzniká až po dosažení přiměřené kvalifikace, nebo zda může vzniknout i před dosažením kvalifikace. Jinak řečeno, ředitel v případě Vaší dcery může argumentovat tím, že mateřská/rodičovská dovolená byla v době před získáním kvalifikace, a proto jí nezapočítá - a není jasné, zda v tomto argumentu má nebo nemá pravdu. Každopádně bych doporučoval konfrontovat ředitele s textem metodického výkladu a uvidíte, jak zareaguje. Pokud by se i tak hájil, že mateřskou/rodičovskou dovolenou započítat nemusí, mohli byste to ještě řešit s právníkem - výsledek si ale netroufám odhadnout.
Jak se počítá úvazek AP? Jedna hodina úvazku je 45 a nebo 60 minut?
Brzdová
20.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, jak se prosím počítá úvazek AP. Jedna hodina úvazku je 45 a nebo 60 minut? Nově ŠPZ navýšilo u mého žáka asistenci na 25, 5 hodiny a což pokud by to bylo počítáno jako vyuč. hodina nelze- to bych v půlce ČJ či M odešla. Spíše mi to vychází, že by se jednalo o 34 vyučovacích hodin (z toho by se měl držet poměr 9:1 přímá: nepřímá práce). Jak je to tedy myšleno? Děkuji. JB
Odpověď: Dobrý den, předně se moc omlouvám, že na Váš dotaz odpovídám s tak velkým zpožděním - z nějakého neznámého důvodu mi spadl do spamu a našel jsem ho tam až dnes. Navíc Vám neumím zcela přesně odpovědět - toto totiž nikde není přesně stanoveno. (Dokonce ani pro učitele není nikde napsáno, že jejich pracovní hodina by měla být v rámci vyučování 45 minut, i u učitelů jde jen o jakousi zvyklost.) U asistentů pedagoga se běžně počítá s tím, že doporučený úvazek je v běžných pracovních hodinách (tedy po 60ti minutách). Zároveň ale samozřejmě platí, že asistent nemůže mít pracovní dobu jen ve vyučovacích hodinách a mezi hodinami 10ti či 15ti minutové (jakoby mimopracovní) přestávky - takové pracovní podmínky by jistě byly lidsky nepřijatelné. Tedy se vždy počítá celá pracovní doba v daném dni dohromady - například AP s úvazkem 0,75 má pracovní dobu 30 hodin týdně, tedy 6 hodin denně, a proto pracuje každý den od 7:30 do 13:30. Ještě je potřeba pamatovat na to, že i asistenti mají mít v úvazku nepřímou pedagogickou činnost - min. v rozsahu 10% ze stanoveného úvazku. V celkovém úvazku 25,5 hodiny je tak započteno 23 hodin přímé a cca 2,5 hodiny nepřímé pedagogické činnosti.
Financování podpůrných opatření - asistent ped. sdílený pro cizince
Radoslava Müllerová
20.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám složitější dotaz, kam se mohu obrátit? Děkuji. Müllerová
Odpověď: Dobrý den, předně se moc omlouvám, že na Váš dotaz odpovídám s tak velkým zpožděním - z nějakého neznámého důvodu mi spadl do spamu a našel jsem ho tam až dnes. Navíc nevím, co přesně bych Vám mohl nabídnout. Buď zkuste dotaz nějak zjednodušit a napsat, anebo se samozřejmě můžete zkusit obrátit na ty instituce, které by měly odpovídat na oficiální úrovni (zřizovatel, Česká školní inspekce, Ministerstvo školství...). Event. mě ještě napadá, že nějaký menší prostor na osobní konzultace by mohl být v rámci naší připravované konference pro asistenty pedagoga (viz http://www.asistentpedagoga.cz/nova-skola-vas-zve-na-druhy-rocnik-konference-pro-asistenty-pedagoga).
Kolik je cena kvalifikačního kurzu a jak kurz probíhá?
Simona Krutilova
18.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: dobry den chtela bych se zeptak kolik je cena kurzu na asistenta pedagoga a jak asi kurz probíha kolik hodin týdně a jak probíhaji zavěrečne zkušky děkuji Krutilova
Odpověď: Dobrý den, existují dva základní typy kvalifikačních kurzů pro asistenty pedagoga: A) "Studium pedagogiky" ve variantě pro asistenty pedagoga, má min. 80 hodin a studenti musí mít ukončené středoškolské vzdělání. B) "Studium pro asistenty pedagoga" má min. 120 hodin (z toho ale až 40 hodin může být praxe) a studenti musí mít ukončené alespoň základní vzdělání. Ceny kurzů jsou u různých organizací různé, v průměru se pohybují okolo 10 tisíc korun. Stejně tak nastavení rozvrhů je u různých organizátorů kurzů odlišné, někdy jsou to pátky, jindy o víkendech... Tyto podrobnosti je tedy vždy potřeba zjistit u konkrétní organizace, která kurz nabízí.
Má kolegyně s vystudovanou střední školou pedagogickou dostatečnou kvalifikaci na práci AP?
Milikos
18.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, kolegyně vychovatelka má vystudovanou střední školu pedagogickou. Působí jako vychovatelka a zároveň by chtěla pracovat jako asistent pedagoga. Musí si pro tuto práci dodělávat kurz nebo jí stačí střední škola pedagogická. Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, pokud má dotyčná kolegyně ukončené maturitní studium v oboru s pedagogickým zaměřením (na střední pedagogické škole, nejčastěji např. "předškolní a mimoškolní pedagogika"), je pro pozici asistentky pedagoga plně kvalifikovaná - splňuje kvalifikační požadavky podle zákona č. 563/2004 Sb., §20, odstavec 1, písmeno "e". Kvalifikační kurz si už tedy dodělávat nemusí.
Můžu vykonávat práci AP, když jsem jen vyučená?
Hana Petulová
18.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám jen výuční list a chtěla bych si udělat kurz pro asistenta pedagoga. Můžu vykonávat tuto práci jako asistent jen s kurzem? Dekuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, ano, pokud si doplníte vzdělání v kvalifikačním kurzu pro asistenty pedagoga, budete pro danou pozici kvalifikovaná a můžete tuto práci vykonávat. Je ale potřeba vědět, že se aktuálně v praxi škol vyskytují dvě úrovně asistentů - na "vyšší" úrovni jsou asistenti, kteří musí mít maturitu, na nižší úrovni jsou asistenti, kteří mít maturitu nemusí. O tom, zda má škola mít asistenta na "vyšší" nebo "nižší" úrovni, rozhoduje poradenské zařízení, které škole zřízení pozice asistenta pedagoga doporučuje. Je tedy potřeba počítat s tím, že jako asistent pedagoga budete moct nastoupit jen tam, kam poradenské zařízení doporučí "nižší" úroveň asistenta.
Může asistent pedagoga v MŠ jít sám s dětmi na vycházku?
Michaela
16.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, prosím, může asistent pedagoga v mateřské škole jít sám s dětmi na vycházku , včetně dítěte, kterému asistuje ? Samozřejmě úplně sám, bez dalšího pedagoga. Ředitelka školy oponuje tím, že má v pracovní smlouvě větu že může být u dětí sám po dobu nezbytně nutnou. Dle mého názoru je asistent asistentem a prostě neručí za děti ani po dobu nezbytně nutnou a jedná se tedy o výrazné porušení ZP a Pracovního řádu. Velmi děkuji za Vaši odpověď. N.Beranová
Odpověď: Dobrý den, asistent pedagoga je pedagogický pracovník školy, má zodpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví dětí (ve stejné míře jako učitelé) a může tedy být s dětmi dočasně i sám, bez dozoru učitele. V MŠ může asistent pedagoga být sám s dětmi ve třídě, může je sám vzít na zahradu MŠ, nemůže ale s nimi sám opustit prostředí MŠ - ve vyhlášce o předškolním vzdělávání (č. 14/2005 Sb., §5) totiž zákonodárci stanovili maximální možný počet dětí, který může být při pohybu mimo prostory MŠ na jednoho "učitele" (!) Z toho tedy vyplývá, že při pohybu mimo prostory MŠ musí být s dětmi přítomen učitel. (Osobně si myslím, že to tak zákonodárci nezamýšleli, ale že je prostě jen nenapadlo, že by s dětmi mohl být na procházce také jen samotný asistent... když už to ale takto do vyhlášky napsali, nezbývá nám, než to v praxi respektovat.)
Jak je na tom nekvalifikovaná učitelka MŠ?
Lenka Budišová
15.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Mám odpracované dlouhé roky na pozici AP,nyní pracuji jako školní asistent v Mš. Mám středoškolské vzdělání zdravotnického směru a studium pro asistenty pedagoga. Od příštího školního roku si budu doplňovat kvalifikaci na střední pedagogické škole ve zkráceném studiu na 2 roky jako učitelka Mš. Chtěla bych se zeptat,zda bych tuto pozici učitelky mohla vykonávat i při studiu nebo budu brána jako nekvalifikovanný pracovník? Nebo zda až po ukončení studia?Nebo to záleží na ředitelství školy? Děkuji za bližší informaci týkající se mého dotazu. S pozdravem a přáním pěkného dne zdraví Budišová Lenka
Odpověď: Dobrý den, podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb.) budete pro pozici učitelky v MŠ kvalifikovaná teprve po úspěšném dokončení studia na střední pedagogické škole. Podle §22 (odstavec 7) výše uvedeného zákona Vás ředitel MŠ může na pozici učitelky v MŠ vzít a dočasně zaměstnávat i jako nekvalifikovanou (už v průběhu studia), ale jen pod podmínkou, že o místo neprojeví zájem jiný (už kvalifikovaný) uchazeč.
Je vystudovaná andragogika dostačující pro nějakou pracovní pozici ve školství?
Andy
15.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobry den, rada bych se zeptala, zda absolvovani mag.studijniho programu obor andragogika je dostacujici kvalifikaci pro nejakou prac. pozici ve skolstvi, napr. AP, vychovatel, pripadne ucitel MS, ZS? Predem dekuji za odpoved.
Odpověď: Dobrý den, z Vámi uvedených pracovních pozic je vysokoškolské vzdělání v oboru andragogika dostatečné pouze pozici asistenta pedagoga (podle zákona o pedagogických pracovnících, č. 563/2004 Sb., §20, odstavce 1, písmene "a"). Z pozic nepedagogických pracovníků pak dané vzdělání dostačuje na kvalifikaci také pro místo školního asistenta, v prostředí MŠ pak i pro pozici chůvy (obě tyto profese jsou placené projektově, z prostředků EU).
Můžu s vystudovanou středí pedagogickou školou vyučovat výchovy?
Dana Nová
15.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám vystudovanou střední pedagogickou školu, maturovala jsem z obecné i speciální pedagogiky. Praxi ve škole, jako asistentka pedagoga, mám čtrnáct let. Mohu s tímto vzděláním a praxí vyučovat výchovy? (výtvarná, hudební..). Za odpověď předem děkuji a přeji hezký den. Dana Nová.
Odpověď: Dobrý den, je mi líto, asi Vás nepotěším, ale pro získání pozice učitele v základní škole musí mít uchazeč (podle zákona č. 563/2004 Sb.) vysokoškolské vzdělání, a to i když jde "jen" o výchovné předměty. Jako nekvalifikované by Vám ředitel školy tak pozici učitelky výchovných předmětů mohl svěřit jen dočasně, a to pouze v případě, že by o dané učitelské místo neprojevil zájem jiný (kvalifikovaný) zájemce.
Kde mám začít se sháněním asistenta pro předškoláka?
EVA BLIŽŃÁKOVÁ
14.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, kde a jak se prosím shání asistent pro předškoláka 5 let - Brno-střed s diagnozou Diabetes melitus 1 a Expresní vada řeči. Kde začít ? děkuji EB
Odpověď: Dobrý den, asistenta pedagoga musí do školy (což platí pro MŠ, ZŠ i SŠ) doporučit tzv. školské poradenské zařízení, což je buď pedagogicko-psychologická poradna (PPP) nebo speciálně pedagogické centrum (SPC). V prvním kroku tedy musíte objednat své dítě na vyšetření do PPP/SPC - na základě výsledků vyšetření pak PPP/SPC může doporučit do školy asistenta pedagoga. Pokud poradenské zařízení do školy asistenta pedagoga doporučí, pak už vše další (shánění vhodného pracovníka, vyřízení dotace na plat asistenta) zařizuje škola.
Je u návštěv školního asistenta žáka v domácím prostředí nutný souhlas rodičů?
Kateřina Riedelová
10.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se optat na pozici školního asistenta. Ve všech základních školách, kde působí školní asistent pracuje především jako administrativní podpora.Pak jsem si přečetla toto: „Školní asistent poskytuje základní nepedagogickou podporu přímo v rodině při spolupráci s rodiči" Tento nepedagogický pracovník může navštěvovat žáky v jejich rodinách. Ale je potřeba souhlasu rodiny? Nebo může jako např. sociální pracovník jít do rodiny bez ohledu na souhlasu rodičů? Předem děkuji za odpověď Přeji krásný zbytek neděle. Riedelová Kateřina
Odpověď: Dobrý den, školní asistent je pracovník školy a nemá v tomto směru žádné zvláštní pravomoci. Pracovat v rodinách tedy může (je to mnohdy velmi vhodné), ovšem tato jeho činnosti je vždy podmíněna souhlasem rodičů (zákonných zástupců) žáka - bez zřetelného souhlasu rodičů žáka nemá školní asistent vůbec šanci se do rodinného prostředí žáka dostat.
Jak se vypočítává dovolená asistenta pedagoga na 0,75 úvazku?
Ivana Holubovská
10.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, od září vykonávám pozici asistenta pedagoga na 30h týdně takže 0,75 úvazek. Chci se zeptat na kolik mám nárok dovolené zda na celých 8 týdnů či krácené a a pokud na celou podle jakého paragrafu. Děkuji s pozdravem a přání hezkého dne Ivana Holubovská
Odpověď: Dobrý den, počet dní dovolené se řídí podle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.), podle kterého (§213) mají všichni pedagogičtí pracovníci (tedy i asistenti pedagoga) nárok na 8 týdnů dovolené. Tento nárok máte i při zkráceném úvazku, jen je potřeba počítat s tím, že při úvazku 0,75 pro Vás jeden den dovolené znamená 6 hodin volna. (Pokud byste tedy měla nerovnoměrně rozloženou pracovní dobu a například v pondělky pracovala 8 hodin, bude Vás jedno volné pondělí "stát" 1,33 dne dovolené). Pokud ale máte práci rozloženou pravidelně na 6 hodin denně, nic se pro Vás vzhledem k úvazku nemění, a tedy platí, že máte nárok na 8 týdnů dovolené za rok.
Jaká je náplň práce školního asistenta z šablon a jaký je platový výměr?
Nikola
07.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, pracuji na pozici Školní asistent z šablon na 20. hodin týdně. Zajímala by mě náplň práce a hlavně, co Šablony obnášejí. Nikdo mi moc nechce nic vysvětlovat. Speciální pedagožka mi řekla, abych byla u chlapečka ve 4. třídě nebo v přípravné třídě. Chlapeček mě potřebuje jen při matematice, jinak ne, přípravná třída vůbec.Připadá mi to, že mě vůbec nepotřebují a já jen vysedávám v hodinách a koukám z okna. Při jejím dotazu jestli je všechno v pořádku, odpovídám, že ano, ale nevím, kde mám být a co dělat. Její reakce je jen úsměv a poklepání na rameno. Čekala bych například preference, který žák je důležitější a kde mám směnu trávit. Zároveň 1-3. vyučovací hodinu jsem ve třídě a 4. hodinu sedám na vrátnici. Nepřijde mi to nutné, abych koukala na hlavní vchod a čekat než přijde uklízečka místo mě. Druhý dotaz mám na platový výměr a druh pracovního poměru. Mám podepsanou Dohodu o pracovní činnosti (od 1.3 do 30.6), kde je uvedená odměna 15 000 Kč splatná po skončení práce měsíčně na můj účet. Chápu tedy správně, že můžu čekat každý měsíc uvedenou částku? Může to takhle vůbec být? Pracovat na Dohodu o pracovní činnosti při Školním asistentovi z šablon? Děkuji za odpověď, Nikola.
Odpověď: Dobrý den, je patrné, že ve škole neumí Vaší pozici využít a zadat Vám odpovídající práci, což je škoda, zároveň to ale nemůže řešit nikdo jiný než Vy a učitelé školy. Dokumenty, které jsou závazné pro "šablony", charakterizují náplň práce školního asistenta jen velmi obecně - citaci najdete na našem webu zde: http://www.asistentpedagoga.cz/napln-prace-skolniho-asistenta Pro bližší ilustraci toho, jak lze efektivně využít pozici školního asistenta, se event. můžete (Vy nebo i Vaši učitelé) podívat do naší starší metodiky o práci školních asistentů, která je volně ke stažení zde: http://www.asistentpedagoga.cz/asistence-ve-vzdelavani-zaku-se-socialnim-vzdelavanim Co se týká smluvního vztahu, tak limit pro práci na dohodu o pracovní činnosti je nastavený na maximálně poloviční úvazek, tedy max. 20 hodin týdně - pokud tedy máte v tomto rozsahu práci na dohodu, je formálně vše v pořádku. Mzda uvedená ve smlouvě budu (předpokládám) hrubého, tedy před zdaněním, je tedy potřeba počítat s tím, že reálná částka, která Vám přijde na účet, bude o něco nižší.
Stačí mi dosažené vzdělání na práci AP?
Renata
06.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, absolvovala jsem Jabok (bez absolvování konečných zkoušek, studovala jsem souběžně ETF - sociální a pastorační práace - titul Bc.) Dále jsem šla na DAMU Katedra autorské tvorby a pedagogiky - titul MgA. Chci se zeptat, jestli mám dle vzdělání nárok na působení jako asistent pedagoga či vychovatele ve školní družině, pedagoga v MŠ či pouze jako pedagog pro obor dramatický? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, požadavky na kvalifikaci pedagogických pracovníků se řídí podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., viz např. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-563). Z hlediska tohoto zákona: - Studium na VOŠ bez závěrečných zkoušek uznatelné není. - Studium v oboru "sociální a pastorační práce" nemá primárně pedagogické zaměření, tedy pro pozici pedagogického pracovníka také formálně žádný význam nemá. - Studium na DAMU Katedře autorské tvorby a pedagogiky by ovšem význam mít mělo, záleží na studovaném programu. U pozic vychovatele a asistenta pedagoga výše uvedený zákon (§16 a §20) říká, že potřebnou kvalifikaci má každý, kdo absolvoval VŠ studium "v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd". Do této kategorie by bylo logicky možné řadit například i absolventy oboru "herectví se zaměřením na autorskou tvorbu a pedagogiku", absolvent by tak měl být kvalifikovaný pro pozice vychovatele a asistenta pedagoga. Pro kvalifikaci učitele v MŠ zákon stanovuje přísnější požadavky, tam Vaše kvalifikace nestačí.
Je možné v době kurzu být už zaměstnaná jako asistent pedagoga?
Lucie
06.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, je možné v době kurzu být už zaměstnaná jako asistent pedagoga? Např. u vašeho zářijového kurzu - nastupovat do vzdělávacího zařízení s tím, že si kurz budu o víkendech dělat. Nebo do zaměstnání mohu až po dokončení kurzu? Děkuji, Lucie
Odpověď: Dobrý den, pokud nemáte jiné předchozí pedagogické vzdělání, nebudete až do dne úspěšného ukončení kurzu pro pozici asistentky pedagoga kvalifikovaná - potřebnou kvalifikaci získáte až složením závěrečné zkoušky v kurzu. Podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §22, odstavec 7) Vás může ředitel školy přijmout dočasně i jako nekvalifikovanou (tedy i během kvalifikačního studia, před ukončením kurzu), ovšem jen za podmínky, že se o dané pracovní místo nebude ucházet jiný (už kvalifikovaný) zájemce.
Jak funguje asistent při závěrečných zkouškách?
Jana
05.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, potřebuji poradit, pracuji jako asistent pedagoga na SOU, máme před sebou závěrečné zkoušky, kde budu fungovat při písemné části jako asistent zapisovatel. Vzhledem k tomu, že s tímto nemáme nikdo zkušenost, nevím jak to uchopit, ráda bych té mojí děvence byla co nejvíc platná, ovšem zkoušku za ní skládat nemůžu....prosím o jakékoliv informace ohledně tohoto problému. Moc děkuji
Odpověď: Dobrý den, role asistenta u zkoušek může být velmi různorodá, vždy totiž záleží na potřebách a možnostech konkrétního žáka (studenta). Nejlépe uděláte, když se s žádostí o podrobnější popis Vaší role u zkoušek obrátíte na poradenské zařízení (PPP nebo SPC), které Vás do školy doporučilo - tam by měli dobře znát potřeby žáka a tedy i být schopni specifikovat Vaší roli při podpoře žáka u zkoušek.
Bude mi stačit vystudovaná VOŠ pedagogická?
Blanka
04.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jako SŠ mám vystudovanou Obchodní akademii. Teď od září jdu studovat dálkově VOŠ pedagogickou (předškolní a mimoškolní pedagogika) a do toho si dělám kurz asistenta pedagoga. Když budu mít titul DiS a tedy ukončenou VOŠku budu pořád brána jen jako asistent, nebo už mám možnost být například vychovatelkou ve školce? Děkuji
Odpověď: Dobrý den, se střední školou a kvalifikačním kurzem pro asistenty budete zatím kvalifikovaná pouze na pozici asistenta pedagoga (event. i školního asistenta, pro kterého platí stejné požadavky). Až dokončíte Vaše studium na VOŠ, získáte - vzhledem ke studovanému oboru - kvalifikaci pro pozici učitelky v mateřské škole a vychovatelky ve školní družině.
Můžu s DPS vykonávat asistenta pedagoga?
Eliška Trávníková
04.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám střední potravinářskou školu s maturitou a od loňska učím odborné předměty kuchař číšník na soukromé střední škole. Od dubna nastupuji na Doplňkové pedagogické studium, abych dál mohla učit. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné s touto kvalifikací dělat v budoucnu i asistenta pedagoga či vychovatelku. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, pokud je Vaše doplňující pedagogické studium organizováno vysokou školou v programu celoživotního vzdělávání (což předpokládám, že je), získáte po jeho absolvování i kvalifikaci na pozici asistentky pedagoga (podle §20 zákona o pedagogických pracovnících) nebo i školní asistentky (kde jsou kvalifikační požadavky stejné jako u asistentů pedagoga). Na místo vychovatelky Vám uvedená kvalifikace bohužel stačit nebude.
Potřebuji si dodělat kvalifikační kurz na AP, nebo mi stačí 22 let praxe učitelky?
Markéta Jančijová
01.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, jsem učitekou mš 22let (Spgš Beroun obor učitelství maturita v roce 1990).. Potřebuji si dodělat kvalifikaci kurzem pro asistenta pedagoga,když bych chtěla jako tento asistent pracovat v ZŠ? děkuji...
Odpověď: Dobrý den, ne, do kurzu se hlásit nemusíte, Vaše současná kvalifikace je pro pozici asistenta pedagoga zcela dostatečná. Požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb., §20). Podle tohoto zákona je pro získání kvalifikace asistenta pedagoga dostatečné (mimo jiné možnosti i) ukončené středoškolské vzdělání v maturitním oboru s pedagogickým zaměřením - což je Váš případ.
Může asistent pedagoga s výučním listem pracovat u dítěte s ADHD +epilepsii
Šuriková
01.03. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, ráda bych věděla zda mohu pracovat u dítěte v MŠ jako asistent pedagoga pokud má dítě ADHD + epilepsii? Mám výuční list + kurz asistenta pedagogaka na 80 hodin. Děkuji Šuriková
Odpověď: Dobrý den, rozhodující je doporučení školského poradenského zařízení (tedy pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra). Aby mohla MŠ zřídit ve třídě u dítěte pozici asistenta pedagoga, je (zpravidla) nutné, aby podporu asistenta doporučilo danému dítěti školské poradenské zařízení - na základě vyšetření dítěte. Poradenské zařízení v doporučení uvádí, zda má jít o "vyšší" úroveň asistenta pedagoga (který musí mít maturitu, v doporučení pod kódem "P2") nebo o "nižší" úroveň asistenta (který nemusí mít maturitu, v doporučení pod kódem "P4"). Pokud poradenské zařízení dítěti doporučí "nižší" úroveň asistenta, je to bez problémů a můžete na místo nastoupit. Pokud by poradenské zařízení doporučilo dítěti "vyšší" úroveň asistenta, mělo by vedení MŠ povinnost shánět asistenta s maturitou - Vás by pak mohli zaměstnat jedině v případě, že by se o místo nepřihlásit jiný zájemce (který by maturitu měl).
Je na pozici asistenta pedagoga dostačující Bc. vzdělání v oboru Sociální pedagogika se zaměřením na etopedii?
Radka Hromádková
28.02. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, je na pozici asistenta pedagoga dostačující Bc. vzdělání v oboru Sociální pedagogika se zaměřením na etopedii? Děkuji za odpověď. Hromádková
Odpověď: Dobrý den, ano, takové vzdělání je pro pozici asistenta pedagoga zcela dostačující. Požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle §20 zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.), podle kterého asistent pedagoga získává kvalifikaci (mimo jiné i) absolvováním vysokoškolského studia v jakémkoli oboru s pedagogickým zaměřením.
Může asistent pedagoga vzít děti např. na zahradu pouze v jeho doprovodu, nebo i sama?
Petra Věčorková
28.02. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, pracuji jako asistent pedagoga v MŠ a učitelky nevědí, zda mohu vzít děti pouze v mém doprovodu např. na zahradu. Děkuji
Odpověď: Dobrý den, ano, s dětmi sama na zahradu jít můžete. Asistent pedagoga (stejně jako všichni ostatní pedagogičtí pracovníci školy) má zodpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví dětí, proto nic nebrání tomu, aby byl chvíli s dětmi sám, bez učitele. Zároveň by to ale nemělo být úplně dlouho - pár minut nebo čtvrthodina určitě nevadí, pokud by se ale jednalo o delší čas (třeba hodinu nebo dvě), neodpovídalo by to zadání práce asistenta, který má podle vyhlášky (č. 27/2016 Sb., §5) poskytovat podporu jinému pedagogickému pracovníkovi (učiteli) a pracovat pod jeho vedením.
Může učitel vykázat asistenta ze své hodiny s tím, že není potřeba?
Jana
26.02. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby mne, jako asistenta pedagoga, učitel vykázal z hodiny - že nejsem potřeba, že to zvádnou. Já odcházet nechci, nebot mám pocit, že mne "můj" žák zrovna v tom předmětu potřebuje. Musím dodat, že mezi oním žákem a učitelem nejsou velké sympatie a ani spolupráce mezi mnou a učitelem zrovna nekvete (učitel má pocit, že žák AP nepotřebuje a že AP je nesmysl). Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, toto je poměrně složité. V praxi rozhodně platí, že škola má povinnost plnit podpůrná opatření v rozsahu, ve kterém tato opatření doporučí školské poradenské zařízení (PPP nebo SPC). Pokud tedy pedagogicko-psychologická poradna (PPP) doporučí ve vzdělávání žáka podpůrné opatření ve formě podpory asistentem pedagoga v rozsahu třeba 20 hodin týdně, je povinností školy zajistit, aby ve vzdělávání daného žáka byla asistence v doporučeném rozsahu realizována. Zároveň je to otázka zadání práce od vedení školy - pokud má asistent pedagoga od ředitele v rozvrhu zadáno, že by měl být třeba ve středu k dispozici třetí hodinu při výuce českého jazyka, měli by toto asistent i učitel respektovat a s přítomností asistenta v dané hodině počítat. Máte-li problém s přijetím v hodině konkrétního učitele, doporučoval bych toto nejprve zkusit řešit s příslušným učitelem, event. pak požádat o pomoc při řešení někoho v vedení školy.
Kdy mohu dělat asistenta pedagoga na vyšší úrovni? Záleží to na typu kurzu?
Kateřina Fialková
26.02. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně kurzu na asistenta pedagoga. Mám vyšší odborné vzdělání v nepedagogickém oboru (komerční právo) a chtěla bych si udělat kurz na AP. Dozvěděla jsem se, že existují dvě zařazení AP a samozřejmě bych měla raději to vyšší, tedy možnost konat přímou pedagogickou činnost. Tady v Klatovech nabízí kurz Střední zdravotní škola v rozsahu 80 hod teorie a 40 hod praxe, tento kurz spadá pod Národní soustavu kvalifikací. Můj dotaz je zda se svým vzděláním a tímto konkrétním kurzem budu moci dělat asistenta s přímou pedagogickou činností. Děkuji, K. Fialková
Odpověď: Dobrý den, typ kurzu (bohužel) nemá na platové zařazení asistenta pedagoga žádný vliv. Obecně platí, že platové zařazení asistenta pedagoga může být v rozmezí 4. až 9. platové třídy, rozhodující je často výše dotace, kterou škola na asistenta pedagoga dostane. V praxi jsou dvě úrovně asistentů - vyšší úroveň, na které asistent musí mít maturitu a nějaké pedagogické vzdělání (alespoň kurz, to je ten typ asistenta, kterého zmiňujete Vy); a nižší úroveň, na které asistent mít maturitu nemusí (i tak je ale nutný kurz, tento asistent vykonává jen pomocné výchovné práce). Na asistenta na vyšší úrovni škola dostane od státu dotaci na úrovni 8. platové třídy, na asistenta na nižší úrovni škola dostane od státu dotaci jen na úrovni 5. platové třídy. O tom, zda škola bude mít asistenta pedagoga na vyšší či nižší úrovni, rozhoduje v doporučení školské poradenské zařízení (PPP nebo SPC). Do kurzu se určitě přihlaste, na výši platu to ale nemusí mít vliv.
© Nová škola, o.p.s. 2013