Práce asistenta pedagoga

Vytvořeno: 15.03.2021
Dobrý den,
pracuji třetím rokem jako asistent pedagoga na ZŠ a prošla jsem pouze kurzem na asistenta pedagoga. Mám výuční list bez maturity. Studuji dálkově předškolní a mimoškolní pedagogiku a letos maturuji. Ale pan ředitel mi nedávno naznačil, že pokud neprospěji u maturity, tak se bude muset poohlédnout po někom jiném (s maturitou). Prý na tuto práci výuční list nestačí. Je to pravda? Opravdu nemohu pracovat jako asistent pedagoga pouze s výučním listem?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, 

to je bohužel těžké posoudit bez znalosti bližších podrobností. 

Pokud pracujete na běžné (ne-speciální) škole, tak pro Vaše místo platí, že o minimální kvalifikaci rozhoduje školské poradenské zařízení (pedagogicko-psychologická poradna nebo speciálně pedagogické centrum), které doporučilo škole zřízení pozice asistenta pedagoga. Poradenské zařízení totiž v doporučení stanovuje, zda má jít o asistenta s maturitou nebo jestli se může jednat o asistenta bez maturity. 

Navíc v případě, že poradenské zařízení doporučí asistenta s maturitou, a škola zrovna nemá vhodného uchazeče k dispozici, může ředitel školy dočasně na dané pracovní pozici zaměstnat i asistenta bez maturity - zároveň je ředitel povinen co nejdříve na dané místo sehnat asistenta s maturitou. Pokud by toto byl Váš případ, pak by skutečně hrozilo, že v případě neúspěchu u maturity Vás ředitel bude muset nahradit jiným zájemcem... ale já nevím, jestli zrovna toto je Váš případ, jen přemýšlím nad tím, jak by to mohlo být.

Zvažte, zda se nezeptat rovnou Vašeho pana ředitele, ten bude vědět podrobnosti.

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

 

«   zpět