Sdílení asistentů v rámci ročníku

Vytvořeno: 28.03.2021
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak řešit situaci ve škole, když poradna napíše asistenta k žákovi, který chodí do páté třídy. Ve škole je více pátých tříd v rámci ročníku a už je ve třídách více asistentů. Musí škola asistenty sdílet? Pokud by žáka nepřeřadila žáka do jiné páté třídy, kde už asistent působí, nárokovala by si peníze na asistenta, kterého poradna přidělila. Je to na odpovědnosti ředitele, že čerpá peníze na nového asistenta a asistenty nesdílí? Pokud matka žáka nesouhlasí s přestupem žáka do jiné třídy, situace se jinak řešit ani nemůže.Nebo ano? V pátých třídách, kterých je celkem na škole šest, čerpáme peníze na asistenty, kteří jsou ve čtyřech pátých třídách. Je to v pořádku? Kontrolovala by to inspekce? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, 

to, že máte v ročníku šest paralelních tříd, a ve čtyřech z nich působí na doporučení školských poradenských zařízení asistenti pedagoga, je zcela v pořádku. A pokud projde diagnostikou a doporučení získá žák vzdělávaný ve třídě, kde dosud asistent pedagoga není, ředitel klidně může v daném ročníku zaměstnat asistenta pátého. Jsem přesvědčen o tom, že ani inspekce by na dané situaci neshledala nic sporného.

Poradenské zařízení může doporučit sdílení asistenta pedagoga pouze u žáků, kteří jsou vzděláváni v téže třídě - sdílení napříč třídami doporučit nelze, a to ani za předpokladu, že se jedná o různé třídy v témže ročníku.   

A rozhodně by nebylo vhodné žáka přeřazovat do jiné třídy jen s ohledem na přítomnost asistenta pedagoga - takové přeřazení by bylo (s velkou pravděpodobností) v rozporu se zájmem dítěte a tedy jen těžko obhajitelné.   

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.


«   zpět