Osobni asistent

Vytvořeno: 31.03.2021
Dobry den,pracuji jako asistent pedagoga u zakyne v materske skole,ktery s nastupem do prvni tridy bude tez potrebovat asistenta pedagoga.Bylo nam receno,ze na specialnich skolach funguje sdileny asistent pedagoga pro sest zaku.V pripade,ze bychom chteli pro stavajici zakyni zajistit cilene asistenta pedagoga,tak to meni mozne,ale jen jako osobni asistent.
Dotaz zni,jake je financni ohodnoceni a vyhody,nevyhody asistenta pedagoga a jake osobniho asistenta.Zda bych si nastupem na pozici osobni asistent neprihorsila jak po strance financni,tak po strance prazdnin atd.Rozdily ve zdroji financovani asistenta pedagoga a osobniho asistenta je mi znam,jen mi neni jasna vyse.Nebo zda je nejaka moznost zazadat k dane zakyni o cileneho asistenta pedagoga (zakyne ma tezke mentalni postizeni a kvadruparezu).
Predem dekuji.
S pozdravem
Kavanova

Odpověď:

Dobrý den, 

ve speciálních školách se asistent pedagoga v současnosti opravdu přiděluje na třídu. Je tedy pravda, že ve speciální škole aktuálně není možné získat samostatně asistenta pedagoga k nějakému konkrétnímu žákovi. 

Mzdy asistentů pedagoga stejně jako mzdy osobních asistentů mohou být různé, často záleží na konkrétních dotacích, které konkrétní škola nebo instituce sociálních služeb na plat daného pracovníka získá. Pro porovnání platu bych Vám doporučoval kontaktovat nějakou místní organizaci, která ve Vašem regionu nabízí osobní asistenci, a zeptat se přímo tam. Nicméně, překážkou zde může být, že na osobní asistenci si musí rodiče žáka připlácet (na rozdíl od zajištění asistenta pedagoga, který je z pohledu rodičů žáka zdarma).

Co se týká výše dovolené (prázdnin), tak v tom je pozice osobního asistenta méně výhodná - zatímco asistent pedagoga je pedagogický pracovník, a má proto 8 týdnů dovolené ročně, osobní asistent mezi pedagogické pracovníky nepatří, a má tedy jen 4 nebo 5 týdnů dovolené ročně. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

   

«   zpět