Asistent pedagoga nižšího stupně

Vytvořeno: 01.04.2021
Dobrý den,
ve školce máme AP, jejíž vzdělaní je zakončené výučním listem, kurz na AP udělaný má. Je zařazena jako AP nižšího stupně. Ráda bych se zeptala, zda jde paní přeřadit k žáčkovi na základní školu - 1. stupeň (a stále ji vést jako nižšího asistenta). Dočetla jsem se, že AP s tímto vzděláním mohou na ZŠ dělat pomocné práce ve výchově - můžete mi prosím tento pojem podrobněji osvětvit? A znamená to, že u vzdělání žáčka pomáhat nelze? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem LV.

Odpověď:

Dobrý den, 

je pravda, že zákon (č. 563/2004 Sb., ve znění pozdějších novelizací, §20, odstavec 2) na "nižší" úrovni asistentské profese uvádí, že tito asistenti vykonávají "přímou pedagogickou činnost spočívající v pomocných výchovných pracích ve škole". Zároveň ale - a to může být v praxi výhoda - nikde není přesně stanoveno, co se pod pojmem "pomocné výchovné práce" vlastně skrývá. Tento pojem si tak ředitelé škol mohou interpretovat do značné míry po svém (a uplatit jej tam, kde zrovna potřebují). Určitě ale platí, že i v základních školách pracují i asistenti na nižší úrovni profese. 

Pokud tedy poradenské zařízení doporučí do vzdělávání žáka i do první třídy asistenta na nižší úrovni (oficiálně "asistent pedagoga podle §5, odstavce 4, vyhláška č. 27/2016 Sb.") a škola bude ochotná paní asistentku přijmout, nic nebrání tomu, aby paní asistentka s žákem pokračovala i do 1. třídy. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.  

«   zpět