Asistent pedagoga smlouva

Vytvořeno: 04.04.2021
Dobrý den,pracuji jako asistent pedagoga v MŠ. Každý rok se mi prodlužuje smlouva. Letos v září už to bude po páté. Je tohle možné ,aby mi byla smlouva tolikrát prodlužována?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, 

osobně se domnívám, že takový postup není v pořádku, ale je pravda, že názory na tuto problematiku se různí. Zákon o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., ve znění pozdějších novelizací) sice v §23a uvádí, že smlouva na dobu určitou může být u pedagogického pracovníka (a tedy i u asistenta pedagoga) opakována nebo prodlužována "nejvýše dvakrát", zároveň ale zákon odkazuje na zákoník práce. A zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších novelizací) v §39 připouští, že u profesí se "zvláštní povahou práce" lze udělit výjimku z pravidla a smlouvu na dobu určitou opakovat i vícekrát. Někteří ředitelé škol pak odkazují na to, že asistenta mají jistého vždy jen po dobu platnosti doporučení z poradenského zařízení, a tedy že se u asistenta jedná o profesi se "zvláštní povahou práce" a že je možné uplatnit výjimku připouštějící i více opakování smluv na dobu určitou.      

Tedy bohužel - názory na danou problematiku se různí, ale jsou mezi nimi i stanoviska, podle kterých je opakování smluv na dobu určitou u asistentů pedagoga možné i v počtu, který uvádíte. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět