Pracovní smlouvau AP

Vytvořeno: 23.04.2021
Dobrý den,
mám dotaz ohledně uzavírání smlouvy u AP.Pracovni smlouva u asistenta pedagoga je u nás v MŠ vždy uzavírání na dobu určitou a to po dobu 1roku.Jak dlouho se může smlouva na rok uzavírat i přesto že se odvíjí z pedag. psycholog. poradny tj. rok? V případě že by zamestnanec před koncem prac.smlouvy podal žádost o jejím prodloužení, musí mu vyhovět i když daně dítě odchází doskoly? Děkuji za odpověď, Vanska.

Odpověď:

Dobrý den, 

toto je bohužel poměrně složité - na otázku opakování a prodlužování smluv na dobu určitou u asistentů pedagoga totiž neexistuje jednotný názor. Na jednu stranu je pravda, že jak zákoník práce, tak i zákon o pedagogických pracovnících uvádějí, že smlouva na dobu určitou může být opakována pouze třikrát (tj. jedna původní smlouva a dvě případná prodloužení). Na druhé straně ale někteří ředitelé argumentují tím, že zákoník práce připouští i výjimky (tedy zaměstnání, u kterých lze opakovat a prodlužovat smlouvu na dobu určitou i vícekrát) a že u asistentů pedagoga je možné takovou výjimku uplatňovat. 

Každopádně ale platí, že smlouva končí k datu, které je ve smlouvě uvedené. Za předpokladu, že dítě odchází ze školy a asistentovi v dané době končí platnost smlouvy, nemá asistent žádný nárok na jakékoli prodlužování smlouvy. (Což nevylučuje možnost, že si asistent pedagoga prodloužení smlouvy ve škole domluví, pokud tedy škola má jiné dítě s doporučením na podporu asistenta pedagoga.)

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

     

«   zpět