Opravňuje mě studijní program Studium pedagogiky pro výuku odborných předmětů na SŠ také k působení na pozici asistenta pedagoga?

Vytvořeno: 26.04.2021
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu vykonávat funkci asistenta pedagoga, pokud mám vystudovanou VŠ technického směru a nyní si dodělávám na ICV Studium pedagogiky, abych případně později mohla učit odborné předměty. Mohla bych se uplatnit jako asistentka, až toto studium dodělám, případně již také v průběhu tohoto studia?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, 

obávám se, že na Vaši otázku není úplně jednoznačná odpověď, v praxi asi bude hodně záležet na výkladu příslušného ředitele, který by Vás chtěl zaměstnat: V zákoně o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb.) jsou požadavky na kvalifikaci asistentů pedagoga uvedeny v §20, podle kterého je dostatečné jakékoli vysokoškolské vzdělání doplněné o "studium pedagogiky" - podle tohoto paragrafu byste tedy teoreticky být kvalifikovaná mohla. Zároveň ale §22 téhož zákona rozlišuje kurzy "studium pedagogiky" na variantu "a", která je pro učitele, a variantu "b", který je pro vychovatele, asistenty pedagoga a pedagogy volného času - Vy studujete variantu "a", která Vám podle tohoto paragrafu zákona kvalifikaci na pozici asistenta pedagoga nezajistí. Tedy odpověď na Vaši otázku je "spíše ne", kvalifikaci na místo asistenta pedagoga tímto kurzem oficiálně nezískáváte (ale, jak říkám, tak trochu záleží i na výkladu ředitele, který by Vás na místo asistentky přijímal). 

Rozhodně ale platí, že kvalifikaci na pozici jakéhokoli pedagogické pracovníka získáte až po ukončení vzdělávání (studia v oboru nebo kurzu), v průběhu studia Vás na dané místo mohou přijmout jedině jako nekvalifikovanou (pouze za předpokladu, že se o místo neuchází jiný kvalifikovaný zájemce).

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět