Zaměstnávání asistentů přes letní prázdniny

Vytvořeno: 27.05.2021
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na zaměstnávání asistentů pedagoga přes prázdniny.
Pracuji na střední škole 7 let, nejdříve jsem měla smlouvy září - červen, poslední smlouvu mám od 1. 8. 2018 po dobu vzdělávání žáka tj. na tři roky. Smlouva mi bude končit dnem závěrečné zkoušky tj. 15.6.2021. Od září bych měla nastoupit k novému žákovi do druhého ročníku, asistenci má napsanou od 1.9. 2021. Stejně tak prý budu zaměstnána na nový pracovní poměr od 1.9.2021.
Před třemi lety mi skončil také pracovní poměr dnem závěrečné zkoušky žáka v polovině června, dovolená mi byla proplacena a k novému žákovi jsem byla zaměstnána od 1.8. 2018. To ale prý teď nejde, Kraj Vysočina prý neposkytne peněžní prostředky na prázdniny asistentům po závěrečné zkoušce žáka.
Škola by nám musela prý zaplatit platy červenec, srpen z provozních peněz a tam prý rezervu nemá.
Chtěla jsem se zeptat, jestli by se nenašla nějaká cesta, abychom mohly zůstat zaměstnány i přes léto. Prý je nesoulad mezi zákoníkem práce a financováním škol na platy asistentů.
Předem děkuji za odpověď.
Hana Caklová

Odpověď:

Dobrý den, 

je mi líto, ačkoli chápu složitost Vaší situace, obávám se, že Vám moc nepomůžu. Je pravda, že v posledních letech už naštěstí není možné, aby měl asistent (ani žádný jiný pedagogický pracovník) opakovaně smlouvu jen na deset měsíců a na léto byl pokaždé propuštěn - podle §23a zákona o pedagogických pracovnících platí, že "doba trvání pracovního poměru na dobu určitou pedagogického pracovníka mezi týmiž smluvními stranami činí nejméně 12 měsíců" (výjimku, a tedy kratší smlouvu, můžou mít jen asistenti, kteří nejsou na svou pozici kvalifikovaní). Pokud ale máte smlouvu na dobu delší než rok, která Vám má oficiálně skončit k 15.6., pak škola nemá žádnou povinnost uzavřít s Vámi smlouvu, která by hned navazovala. A pokud škola v takové situaci nemá žádné prostředky, ze kterých by Vás platila během letních měsíců, může s Vámi uzavřít smlouvu až od 1.9., bohužel... (Něco jiného by bylo, pokud byste měla stávající  smlouvu až do 31.8., to by Vám pak škola musela dát při předčasném ukončení výpověď, jenže dvouměsíční výpovědní lhůta by stejně běžela až do konce srpna - a škola by v této době prostředky na Váš plat prostě sehnat musela.)

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.          

«   zpět