Nedostatek dovolené u končící smlouvy

Vytvořeno: 31.05.2021
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou formou se dají pokrýt pracovní dny (15) v období letních prázdnin, na které mi nevychází dovolená ani studijní volno. Smlouva mi končí 31. 8., takže nemám plný počet dnů dovolené (40).
Lze použít překážku na straně zaměstnavatele (60% platu) nebo si musím vzít neplacené volno, když v tyto dny pro mě práce není a smlouva se ukončit předčasně nemůže (typ financování AP)? Jakým způsobem se toto u AP řeší, pokud jim v tom roce končí smlouva? A novou práci/smlouvu mají zase od září?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

začnu od konce: Pokud asistent i od září pokračuje u stejného zaměstnavatele, obvykle se tato situace řeší prodloužením stávající smlouvy - asistent si pak může během léta vybrat i dovolenou "odpovídající" následujícím podzimním a zimním měsícům (až do výše 40 dnů za daný kalendářní rok).  Pokud v práci skutečně k 31.8. končíte a nemáte napracované celé období od září předchozího roku, může Vám skutečně dovolená chybět - v takovém případě by bylo nejlepší, pokud by Vám zaměstnavatel zadal nějakou náhradní práci (řada škol letos připravuje doučování pro žáky i na dobu letních prázdnin, tak byste se třeba mohla uplatit tam, event. může jít i o nějaké přípravné práce ve škole apod.); pokud by pro Vás zaměstnavatel práci neměl, lze uvažovat o uplatnění překážky na straně zaměstnavatele. Neplacené volno Vám zaměstnavatel určitě nemůže jednostranně nařídit - mohl by se s Vámi na něm pouze domluvit (tedy jen za předpokladu, že byste s neplaceným volnem dobrovolně souhlasila).    

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.


«   zpět