Kdo hradí pobyt asistenta pedagoga při školním výletě?

Vytvořeno: 06.06.2021
Dobrý den,
prosím o odpověď na otázku, kdo hradí pobyt AP na školním výletě s přenocováním? Bylo mi sděleno, že syn se nemůže zúčastnit výletu, protože škola nemá prostředky na úhradu pobytu AP. Buď musíme pobyt AP uhradit my, jako rodina, nebo se dítě nemůže účastnit. Je to možné po nás chtít, protože škola nemá prostředky? Pokud ne, jak postupovat, prosím? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

neznám situaci Vaší školy, tedy neumím posoudit nějaká individuální specifika (spojená třeba se školním rozpočtem), nicméně běžný postup je takový, že asistentům pedagoga hradí pobyty na školních výletech nebo školách v přírodě školy (z pozice zaměstnavatele) - úplně stejně jako hradí tyto pobyty učitelům. Koneckonců, jak je i z názvu profese patrné, nejedná se o "asistenta Vašeho syna", ale o "asistenta pedagoga".

Pokud byste chtěli škole v jejím stanovisku oponovat, byli byste jednoznačně v právu. Výlet je (předpokládám) součástí povinného školního vzdělávání, a toto vzdělávání má být v ČR (podle Listiny základních práv a svobod) bezplatné (!); navíc postup, při kterém byste Vy měli platit za školní výlet syna částku výrazně vyšší než rodiče ostatních žáků, lze jednoznačně považovat za diskriminační... Nicméně nějaká výraznější opozice vůči škole má cenu jen v případě, že by šlo ze strany školy o projev neznalosti nebo o zlý úmysl. Pokud by byl celý problém způsobem nedostatečným školním rozpočtem, je lepší se se školou spojit a hledat smířlivější řešení (např. nemohlo by třeba ubytovací zařízení poskytnout na pobyt asistenta slevu nebo formou sponzorského daru umožnit ubytování asistenta zdarma?). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

 

«   zpět