Maturita z českého jazyka.

Vytvořeno: 23.06.2021
Dobrý den,

chci se zeptat, zda na místo asistenta pedagoga v MŠ musím mít maturitu z českého jazyka? Narodila jsem se na Slovensku a středoškolské vzdělání s maturitou jsem ukončila rovněž na Slovensku.Děkuji
S pozdravem Kastlová

Odpověď:

Dobrý den, 

maturitu z českého jazyka nutně mít nemusíte, pro pozici asistenta pedagoga stačí třeba i základní škola vystudovaná v ČR. Pokud jste ale veškeré dosavadní vzdělání získala ve školách, kde neprobíhala výuka v českém jazyce, měla byste absolvovat zkoušku z českého jazyka. 

Totiž: Požadavky na kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.), který v §3 specifikuje požadavky na všechny pedagogické pracovníky (tedy i na asistenty pedagoga) a říká mimo jiné i to, že zájemce o pozici pedagogického pracovníka musí "prokázat znalost českého jazyka". Dále v §4 pak zákon uvádí, že "osoba, která získala příslušnou odbornou kvalifikaci stanovenou tímto zákonem v jiném vyučovacím jazyce než českém, je povinna prokázat znalost českého jazyka zkouškou". Příslušnou zkoušku z českého jazyka realizují některé jazykové školy nebo zařízení pro vzdělávání pedagogů, obtížnost odpovídá přibližně úrovni B2. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět