Může asistent pedagoga učit prvňáčky

Vytvořeno: 27.06.2021
Dobrý den,
dcera od září nastupuje do první třídy a při online třídní schůzce nám byla představena její paní učitelka, která je na webových stránkách školy uvedena jako asistent pedagoga. Může asistent pedagoga učit děti bez jiného pedagoga? Jsem z toho rozpačitá, protože jsem se domnívala, že asistent pedagoga je ve třídě proto, aby pomohl paní učitelce.
Děkuji
S pozdravem
Eva Koníčková

Odpověď:

Dobrý den, 

máte pravdu, asistent pedagoga je ve třídě primárně proto, aby pomáhal učiteli, a samostatně učit žáky nemůže. Toto je uvedeno mimo jiné i ve vyhlášce o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (vyhláška č. 27/2016 Sb., §5), kde je definována náplň činnosti asistenta pedagoga a kde vyhláška jasně uvádí, že asistent pedagoga má pouze "poskytovat podporu jinému pedagogickému pracovníkovi". 

Na druhou stranu jsou ale v praxi škol mnozí výborní učitelé, kteří sami začínali na pozici asistenta pedagoga - učitelé, kteří si po absolvování školy ještě netroufají sami začít učit, a proto jdou třeba na rok nebo na dva vykonávat práci asistenta pedagoga, učit se z vedení jiných učitelů, a teprve pak nastoupí na učitelské místo. Takový postup je velmi zodpovědný (a chvályhodný) a umím si představit, že by to třeba i mohl být případ Vaší paní učitelky. 

Pokud byste chtěla mít jistotu, jak že to ve Vašem případě je, určitě se můžete obrátit s dotazem přímo na někoho z vedení Vaší školy. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.   

«   zpět