Obor Rekreologie

Vytvořeno: 28.06.2021
Dobrý den, ráda bych se zeptala zdali musím podstoupit kurz asistenta pedagoga, když mám vystudovaný obor Rekreologie na Pedagogické fakultě v Ostravě.
Jedná se konkrétně o pozici asistenta pedagoga v mateřské školce.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

lituji, ale na Vaši otázku neumím odpovědět úplně jednoznačně - je totiž otázka interpretace zákona. Požadavky na vzdělání asistenta pedagoga (bez ohledu na to, zda pracuje v MŠ, ZŠ či SŠ) se řídí podle §20 zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb., ve znění pozdějších novelizací). Vysokoškolské vzdělání považuje zákon za dostatečné, pokud jde o vzdělání v "programu v oblasti pedagogických věd". Zádrhel je ale v tom, že nikde není přesně určeno, které programy ještě spadají do oblasti pedagogických věd (a které už nikoli), není tedy ani možné posoudit, zda "Rekreologie" je či není z oblasti pedagogických věd. V praxi se tak může stát, že jeden ředitel školy bude Vaše stávající vzdělání považovat za dostatečné, zatímco druhý ředitel školy bude trvat na tom, abyste si doplnila kvalifikační kurz pro asistenty pedagoga. 

Každopádně ale platí dvě věci: 1. Asi jediné závazné stanovisko Vám v tomto může dát pouze ministerstvo školství, zvažte tedy, zda se s dotazem neobrátit na ně. 2. Z hlediska získaných znalostí určitě nic nezkazíte, když se do kvalifikačního kurzu pro asistenty přihlásíte (a to i když by to třeba formálně nutné nebylo). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

      

«   zpět