počet asistentů pedagoga ve smíšené třídě

Vytvořeno: 29.06.2021
Dobrý den. V letošním školním roce jsme měli speciální třídu pro velmi nadané děti, ve které byla 1 asistentka pedagoga. Od nového školného roku se tato třída sloučí s běžnou třídou (už nebude samostatná) a ve třídě se najednou sejdou 2 asistenti p. (jeden již je v běžné třídě). Je možné mít v jedné třídě dva asistenty pedagoga? Pokud ano, pak předpokládám, že financování asistenta nadaného žáka bude stejné jako u asistenta třídy běžné.
Děkuji za odpověď
Pavlíková, ZŠ Březová nad Svitavou

Odpověď:

Dobrý den, 

bohužel nevím, z jakého zdroje jste měli financovaného onoho asistenta ve třídě nadaných žáků (asistent pedagoga jako podpůrné opatření může být poradenským zařízením doporučený pouze u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami), tedy má odpověď na Váš dotaz asi nemůže být kompletní. 

Každopádně ale platí, že v jedné třídě můžete mít i dva asistenty pedagoga - podle §17 vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (vyhláška č. 27/2016 Sb., ve znění pozdějších novelizací) v jedné třídě běžné školy "mohou vykonávat přímou pedagogickou činnost souběžně nejvýše 3 pedagogičtí pracovníci". Přítomnost dvou asistentů po sloučení tříd tedy formálně nebude problém.  

Pokud by ale oba asistenti byli doporučeni k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, je možné, že při příští diagnostice příslušné školské poradenské zařízení (PPP nebo SPC) doporučí do sloučené třídy už jen asistenta jednoho (ve formě takzvaného sdíleného asistenta pedagoga). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět