Délka dovolené

Vytvořeno: 30.06.2021
Dobrý den, jsem zaměstnána jako asistent pedagoga od 1.11.2020 na plný úvazek - tedy 40 hodin týdně. Smlouva mi končí 31.8.2021 a zatím stále od vedení školy nevím, na jak dlouhou dovolenou mám v létě nárok, když jsem nastupovala v listopadu. Vím, že pedagogický pracovník má nárok na 8 týdnů, ale nevím, když budu zaměstnána jen 10 měsíců a byly jarní a zimní prázdniny. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

počet dnů nevyčerpané dovolené byste měla mít uvedený na výplatní pásce. Máte-li smlouvu jako asistentka pedagoga na 10 měsíců, vychází Vám celkový rozsah dovolené na 33,3 dne ((40:12)x10). Od toho samozřejmě musíte odečíst případnou dovolenou vyčerpanou v průběhu podzimu nebo na jaře. 

Nejsem si ale jistý správností Vaší pracovní smlouvy. Podle §23a zákona o pedagogických pracovnících má být minimální délka pracovní smlouvy u pedagogických pracovníků (a mezi ně patří i asistenti pedagoga) 12 měsíců, výjimku zákon připouští pouze v případě, že jde o pracovníka nekvalifikovaného, nebo v případě, že  jde o pracovníka přijatého jako záskok za jiného dočasně nepřítomného pracovníka. 

Celé znění zákona najdete například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-563 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s. 

«   zpět