práce v rehabilitační třídě

Vytvořeno: 05.09.2021
Dobrý den. Nejsem sice asistent pedagoga, ale speciální pedagog. Pracuji ve třídě s šesti těžce a hluboce mentálně postiženými žáky. Všichni mají kombinované vady, čtyři jsou imobilní. Dva mají epileptické záchvaty. Mám jednu asistentku. Když byla nemocná, žádala jsem ředitele školy o náhradní pomoc. Řekl mi, že podle zákona mohu být s těmito žáky sama. Je to opravdu podle zákona? A může být v takové třídě více pedagogů nebo asistentů? Je pro to právní podklad? Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, 

je mi to líto, ale obávám se, že Vám moc nepomůžu: Počet žáků ve speciálních školách a třídách (tj. ve školách a třídách zřizovaných podle §16 odstavce 9 školského zákona) řeší §25 vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (vyhláška č. 27/2016 Sb.), podle kterého se třída s žáky s těžkým zdravotním postižením naplňuje do počtu 4 až 6 žáků... Třída o šesti žácích je tedy z pohledu platné legislativy zcela v pořádku. Zákon ani vyhláška pak dále neřeší, kolik by v takové třídě mělo být (minimálně) pedagogických pracovníků, skutečně je proto možné, aby - třeba v případě nemoci asistenta pedagoga - učitel v takové třídě zůstal sám. To, zda bude za dočasně chybějícího asistenta pedagoga do třídy zařízena náhrada, záleží pouze na rozhodnutí ředitele školy a na místních podmínkách (na tom, zda je fakticky nějaká vhodná náhrada vůbec k dispozici).

Současně platná legislativa pro speciální školy a třídy nestanovuje ani žádný maximální počet pedagogických pracovníků (učitelů nebo asistentů) na třídu, je tedy teoreticky možné, aby ve třídě byl současně učitel a dva asistenti pedagoga, v praxi takové řešení ale mnohdy ztroskotá na nedostatku finančních prostředků na plat druhého asistenta (bohužel). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.      

«   zpět