úvazek asistenta - jeho výše

Vytvořeno: 09.09.2021
Dobrý den, jaký úvazek má asistent pedagoga, v jehož péči jsou dva žáci stejné třídy: 1. žák má v podpůrných opatřeních 10 hodin asistenta pedagoga a 2. žák má 30 hodin asistenta pedagoga. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, 

na základě převládající praxe předpokládám, že jde o asistenta pedagoga "sdíleného" (to by mělo být uvedeno v doporučeních z poradenských zařízení k uvedeným žákům) - v takovém případě má asistent pedagoga úvazek 0,75, tedy 30 hodin týdně. Žák s doporučením na 10 hodin asistentské podpory bude už jen "sdílet" podporu asistenta pedagoga, který je (na základě přítomnosti druhého žáka) už ve třídě přítomen na 30 hod. týdně.

Pokud by nešlo o asistenta pedagoga sdíleného a byly by doporučeny skutečně dva samostatné úvazky, mohli by být ve třídě asistenti dva (jeden na 10 hodin a druhý na 30 hodin týdně) anebo, pokud by to organizačně šlo, jeden asistent na plný úvazek (30+10 hodin týdně). Tato varianta je v praxi daleko méně častá, tedy ji nepředpokládám ani ve Vašem případě. 

Pokud si nejste jistí, zda se má jednat o asistenta "sdíleného", doporučuji toto ověřit dotazem na školské poradenské zařízení (PPP nebo SPC), které Vám asistenta doporučilo. 

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět