úvazek asistenta

Vytvořeno: 16.09.2021
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné mít v jedné třídě MŠ jednoho asistenta na 2 děti s podpůrným opatřením, kde je přiznán asistent pedagoga jednomu na 30 hodin a druhému na 10 hodin. Nejedná se o sdíleného asistenta. Zda je možné, aby jeden asistent měl tedy celý úvazek 40 hodin. A taky jsem se chtěla zeptat, kde (zákon, vyhláška) mohu tuto informaci dohledat.
Děkuji
Pavlína Dolejšová

Odpověď:

Dobrý den, 

úvazky asistentů pedagoga se obecně řídí podle přílohy č. 1 k vyhlášce o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (vyhláška č. 27/2016 Sb., ve znění pozdějších novelizací). Vyhlášku v platném znění najdete například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-27

Pokud byste měla u dvou dětí v jedné třídě MŠ dvě doporučení na asistenta pedagoga v rozsahu úvazku 30 hodin a 10 hodin, připadaly by v úvahu dvě možnosti: 1) Zaměstnat v dané třídě dva asistenty pedagoga, jednoho na 30 a druhého na 10 hodin týdně. 2) Zkombinovat oba doporučené úvazky a zaměstnat jednoho asistenta pedagoga na 40 hodin týdně. Obě varianty jsou ale v současnosti poměrně nepravděpodobné - poradenská zařízení totiž výrazně preferují doporučování sdílených úvazků asistenta pedagoga, proto bych doporučoval ještě ověřit, zda se skutečně u obou úvazků nejedná o asistenta pedagoga sdíleného. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.  

«   zpět