Zrušení podpůrného opatření

Vytvořeno: 16.09.2021
Dobrý den,
syn má vývojovou dysfázii plně kompenzovanou, dále poruchu pozornosti. Od první třídy běžné spádové ZŠ má asistentku pedagoga. Má z PPP napsáno - asistent pedagoga 30 h.,
3. PO bez IVP. V PPP mi řekli, že syn udělal značné pokroky a sdělili mi, zda nechci snížit rozsah podpory. Já to jedině vítám, protože je zcela schopný jet kolikrát i s těmi běžnými. Bohužel škola to odmítá. Ve třídě je dalších pět žáků s dvojkou, ale nedosáhli by na takový rozsah 30h.
Ve třídě je prý asistent pedagoga nutný. PPP nakonec podlehla a vše na další dva roky zase v nezměněném režimu PO nechala. Mohu se nějak bránit? Mohu PO odmítnout? Odmítnout poskytnout informace škole, odmítnout předat zprávu Teď měl ve čtvrté třídě dvojku a jedničky. Za normální situace by byl asi na trojky. To mi nevadí. Bohužel nám chybí realita , to je nevýhoda PO. Je mi líto, že by sice paní asistence byl zrušen úvazek, ale bylo by to jedině ku prospěchu situace. Může nás škola vyloučit za takových okolností? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

začnu od konce - na základě uvedených skutečností Vás škola určitě vyloučit nemůže. Rozhodně Vám nepomůže ani to, že neodevzdáte škole zprávu - poradenské zařízení totiž na základě vyšetření vydává zprávu z vyšetření (tu dostáváte jen Vy a je důležitá jen pro Vás) a doporučení pro vzdělávání (které dostáváte Vy, ale zároveň jde v elektronické podobě přímo i škole, a ve kterém jsou stanovena podpůrná opatření, včetně asistenta pedagoga). 

Osobně bych Vám doporučoval: Chápejte pozici asistentky pedagoga skutečně jako "asistenci pedagogovi", nikoli jako asistentku pro Vašeho syna. Pokud je přítomnost asistentky pedagoga ve třídě vhodná i s ohledem na potřeby dalších žáků ve třídě a pokud přítomnost asistentky zároveň nijak nebrání (vzdělávacímu i sociálnímu) rozvoji Vašeho syna, nevidím žádný důvod, proč byste se měli proti doporučení a přítomnosti asistenta pedagoga nějak bránit. Jestli Vám to nijak neublíží a škole (učiteli, dětem) to pomůže, ponechte situaci tak, jak je... jen možná zdůrazňujte (všude, kde to jen jde), že nejde o asistentku Vašeho syna, ale o asistentku paní učitelky. 

S přáním  všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.  

«   zpět