Výše úvazku a dovolená

Vytvořeno: 17.09.2021
Dobrý den mé dotazy jsou dva. Nejdříve bych se chtěla zeptat jak se vypočítává výše úvazku.Nastoupila jsem 13.9.2021 na ZŠ pro děti se spec. vzdělávacími potřebami ,kde max. počet hodin pro AP činí 36 hod. týdně. Jak se vypočítá výše mého úvazku při 28hod.přímé a 3 hod. nepřímé činnosti?Dostala jsem úvazek 0,77.Je to správně?
A druhý dotaz je jak je to s dovolenou?Prac. smlouvu mám od 13.9.2021-14.9.2022.Paní účetní mi řekla,že se mi bude dovolená krátit o letních prázdninách pokud se mi smlouva neprodlouží o další rok.Chci se zeptat zda se může krátit dovolená přímou úměrou mému úvazku či nikoliv. A zda na to má vliv jestli mám smlouvu jen na rok. Nebo mám nárok na 8 týdnů dovolené jako ostatní pedagogičtí pracovníci? Moc vám děkuji za vaší odpověď a za vaše stránky kde mohu najít souhrnem tolik cenných informací.Děkuji moc Smutková

Odpověď:

Dobrý den, 

podle nařízení vlády (č. 75/2005 Sb., v aktuálně platném znění) by asistent pedagoga ve škole pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami měl mít pracovní dobu rozdělenou na 90 % z úvazku na přímou pedagogickou činnost a 10 % z úvazku na nepřímou pedagogickou činnost. Při úvazku 0,77 tomu skutečně odpovídá přibližně 28 hodin přímé a 3 hodiny nepřímé pedagogické činnosti týdně.

Jako pedagogický pracovník (asistent pedagoga je také pedagogický pracovník) máte (podle zákoníku práce) nárok na 8 týdnů dovolené za rok. Vaše smlouva je přesně na rok, proto pro Vás uvedený nárok na dovolenou platí v plné výši. Při přepočtu na hodiny je ovšem potřeba počítat s tím, že při Vašem úvazku pro Vás jeden den dovolené znamená 6,16 hodiny volna.  

Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu k našim webovým stránkám, vážíme si toho!

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.   

«   zpět