Zápočet přestávek do pracovní doby

Vytvořeno: 17.09.2021
Pracuji jako AP s úvazkem 20 hod týdně, jsou na mě "napsaní" 2 žáci ve třídě.
Do rozvrhu pracovní doby se mě nezapočítávají přestávky, tudíž místo konce pracovní doby po 4.vyuč.hodině, končím po 4 prac.dny až po páté vyuč.hodině a pouze v pátek v 11,40hod.
Přímou činnost mám 18 hod, nepřímou mám 2 hodiny a dle nařízení vedení školy jsem na pracovišti každý den už 7,35hod až 7,55hod před začátkem vyučování.
Jak se mám bránit tomu, aby mě nebyly přestávky vyčleněny z pracovní doby.
A je to vůbec možné, aby vedení školy takto "rozkouskovalo" prac.dobu?
Nebo je odchod ze školy jediným možným řešením, jak se bránit tomuto jednání.

Děkuji moc za radu.

Odpověď:

Dobrý den, 

omlouvám se, ale nemáme v poradně právníka, z pohledu pracovního práva proto prosím berte mou odpověď jen jako laickou. V rámci nastavení Vaší práce byste měla mít předepsanou pracovní dobu - pracovní dobu, která v celkovém týdenním součtu musí odpovídat výši Vašeho úvazku, tedy 20ti hodinám. Je pravda, že záleží jen na vedení školy, jak tuto pracovní dobu nastaví, tedy teoreticky jí může rozepsat na pondělí 8:00 - 8:45/ 8:55 - 9:40/ 9:55 - 10:40 atd. Z lidského hlediska je takový přístup jen málo přijatelný, nicméně formálně tomu asi skutečně nic nebrání, bránit se proti tomu moc nedá. Proti čemu se ale určitě můžete bránit, je rozvržení nepřímé pedagogické činnosti - nastavení této činnosti na 2 hodiny z úvazku je sice správně, když ale budete každý den 4 hodiny čistého času v hodinách (tedy vykonávat přímou pedagogickou činnost), pak Vám na nepřímou pedagogickou činnost už ony 2 hodiny nikde nezbývají - a to je formálně chybný postup. Logické by proto bylo, aby Vám vedení školy započítalo i dobu přestávek do celkové pracovní doby, přičemž právě přestávky byste mohla mít vyhrazené na nepřímou pedagogickou činnost - zkuste v tomto smyslu na vedení školy apelovat.  

S přáním všeho dobrého,    

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět