Úvazek asistenta a platová třída

Vytvořeno: 23.09.2021
Dobrý den,
mám dva dotazy-1) vystudovala jsem pedagogickou fakultu učitelství pro SŠ a 2 roky jsem učila na škole, ráda bych však pracovala z vícero důvodů jako asistentka pedagoga pouze na 1.stupni- je to možné a v jaké platové třídě bych prosím byla? 2) Úvazek asistenta na 1.stupni je kvůli 4 hodinové ( občas 5 hodin ) výuce vždy částečný tedy 20- 25 hodin? Pokud bych tedy měla zájem jen o tuto pracovní dobu bez jakéhokoli doplňování hodin do vyššího úvazku třeba dozoru o přestávkách, o který rozhodně nemám zájem apod.Pokud mám zájem o asistenci pouze při výuce, ne o přestávkách apod.Děkuji
Hana S.

Odpověď:

Dobrý den, 

k Vašim dotazům:

1) Na pozici asistentky pedagoga jste plně kvalifikovaná. Požadavky na kvalifikaci asistentů pedagoga se řídí podle §20 zákona o pedagogických pracovnících, podle kterého je na místo AP kvalifikovaný (mimo jiné i) kdokoli, kdo má jakékoli vysokoškolské vzdělání s pedagogickým zaměřením. Asistent pedagoga je řazený do 4. až 9. platové třídy v závislosti na náročnosti práce a na výši dotace, kterou škola dostane na plat AP od státu - tedy platové zařazení je různé a je nejlepší zeptat se na něj rovnou vedení školy, která asistenta shání. 

2) Výše úvazků asistentů pedagoga jsou různé, v rozsahu od 0,25 až po 1,0 (tedy od 10 do 40 hodin týdně). Ve školách hlavního vzdělávacího proudu rozhoduje o výši úvazku poradenské zařízení (PPP nebo SPC), které asistenta pedagoga škole doporučuje. Ani na prvním stupni nemusí být úvazek asistenta jen poloviční, někdy poradenská zařízení doporučují i úvazek vyšší tak, aby asistent mohl  být odpoledne s žákem i ve školní družině. Každopádně i otázku výše úvazku je nejlépe probrat s vedením školy, kam asistent nastupuje. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s. 

«   zpět