Asistent pedagoga -platove třídy

Vytvořeno: 01.10.2021
Dobrý den, v praxi se často setkávám i s tím že AP bez maturity jsou zařazeny i do vyšších platových tříd je tedy možné pokud ředitel bude mít dostatek financí aby se stalo že asistent pedagoga by měl 9 platovou třídu a asistent pedagoga s maturitou byl třeba pouze ve 4 platové třídě uvádím pouze příklad a tohle je sice velký extrém ale bohužel občas i tohle se stává tak se chci optat jak je to ve školských zákonech já jsem myslel že AP bez maturity má být zařazen mezi 4 až 6 platovou třídou a ap s maturitou mezi 7 až 9 třídou kde je tedy pravda ? S pozdravem Malý.

Odpověď:

Dobrý den, 

máte pravdu, teoreticky by to skutečně mělo být zhruba tak, že asistenti bez maturity budou řazeni do 4. až 6. platové třídy, zatímco asistenti s maturitním nebo vyšším vzděláním budou řazeni do 7. až 9. platové třídy. Přibližně tomu odpovídají i dotace, které běžné školy na plat asistenta pedagoga dostávají od státu - na plat asistenta pedagoga, který mít maturitu nemusí, škola dostává dotaci odpovídající 5. platové třídě, na plat asistenta pedagoga, který mít maturitu musí, škola dostává dotaci odpovídající 8. platové třídě. 

Nicméně, vzhledem k nedostatkům v legislativě, výše uvedené rozdělení není pro ředitele škol závazné. Přímý vztah mezi vzděláním asistenta pedagoga a jeho zařazením do určité platové třídy totiž vytváří vyhláška č. 317 z roku 2005, která ale v současnosti odkazuje na již neplatné znění zákona o pedagogických pracovnících (zákon byl změněn v roce 2012 a vyhláška na to nereagovala) - vyhláška proto není pro praxi závazná. A tak se může stát, že ředitel z různých důvodů zařadí asistenta pedagoga do vyšší nebo nižší platové třídy, než by mu mělo vzhledem k jeho vzdělání náležet. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.  

«   zpět