pracovní smlouva asistent pedagoga

Vytvořeno: 11.11.2021
Dobrý den, ráda bych se zeptala na postup, kdy v listopadu přijímáme dvě paní na pozici asistent pedagoga. Jedna má kurz na asistenta, druhá má SPŠ vychovatelství a učitelství pro MŠ. Obě jsou tedy kvalifikované na tuto pracovní pozici. Obě nastupují v listopadu. Měla bych jim dát pracovní smlouvu na dobu určitou - 12 měsíců.
Ale co když děti, u kterých byly, od září dalšího školního roku u nás nenastoupí? My je tady budeme zaměstnávat ještě do listopadu a nebudeme mít pro ně žádné dítě? Jak potom postupovat?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Navíc Vás asi moc nepotěším, toto je totiž skutečně komplikovaná situace, na kterou stát (alespoň pokud já vím) nenabízí žádné optimální řešení. Každopádně máte pravdu v tom, že byste jim měla dát smlouvu na minimálně 12 měsíců - tento požadavek je ukotven v zákoně o pedagogických pracovnících, který připouští výjimky pouze u pracovníků bez kvalifikace (to ale není Váš případ, obě asistentky jsou kvalifikované) a u pracovníků přijímaných jen jako dočasný záskok (což také není Váš případ). 

Pokud by děti, ke kterým jsou asistentky doporučené, od září nenastoupily, budete mít asi jen tři možnosti: 1) Když Vám nastoupí jiné dítě s doporučením na asistenta, "převedete" asistentku k tomuto novému dítěti. 2) Máte-li v nějaké třídě hraniční dítě, u kterého by doporučení na asistentku také mohlo přicházet v úvahu, můžete zkusit oslovit poradenské zařízení (PPP nebo SPC) s dotazem, zda by nedoporučili asistentku k tomuto dítěti - abyste k němu pak mohli stávající nevyužitou asistentku převést. 3) Asistentku budete muset propustit - to je ale navíc komplikované v tom, že budete muset dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu, a to i když čerpání dotace na asistentčin plat musíte zastavit v den, kdy dítě přestává být evidované ve Vaší škole. Bohužel, státní systém zaměstnávání a financování asistentů pedagoga je v tomto ještě velmi nedokonalý.  

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět