Vychovatel

Vytvořeno: 11.11.2021
Dobry den
Pátým rokem pracuji jako asistent pedagoga. Absolvovala jsem
Akreditovaný program Studium pedagogiky podle § 22 odst.1 písm. a) zákona 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů a § 3 vyhlášky 317/2005 Sb. umožní doplnění vzdělání pedagogickým pracovníkům, kterým chybí pedagogicko-psychologická kvalifikace k získání odborné kvalifikace.
Mohu kromě asistenta vykonávat i jiné pracovní pozice, například vychovatelku na internátu?
Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den, 

omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Uvedený program "Studium pedagogiky" ve variantě "a)" umožňuje doplnění kvalifikace pro - cituji ze zákona - "učitele odborných předmětů střední školy, pro učitele praktického vyučování střední školy, pro učitele odborného výcviku střední školy, pro učitele uměleckých odborných předmětů v základní umělecké škole, střední škole a konzervatoři a pro učitele jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky". 

Nicméně, u každé pedagogické pozice ještě navíc záleží na tom, jaké bylo Vaše předchozí vzdělání - například zda máte vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, případně v jakém oboru jste absolvovala Vaše předchozí studium. Proto bych Vám asi doporučil: Požadavky na vzdělání u všech pozic pedagogických pracovníků jsou přesně popsané v zákoně o pedagogických pracovnících, který je volně dostupný například zde (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-563). Budete-li mít zájem o nějakou konkrétní pozici, podívejte se přímo do zákona, jaké požadavky pro danou pozici zákon stanuje a srovnejte s Vaším dosaženým vzděláním (včetně srovnání se vzděláním, kterého jste dosáhla ještě před vstupem do kurzu "Studium pedagogiky").  

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět