Chtěla bych dělat asistentku učitele

Vytvořeno: 13.11.2021
Dobrý den chtěla bych se zeptat jaké jsou podmínky abych mohla dělal asistenta učitele. Mam ukončené SOU a taky mám Certifikát asistent učitele, který už asi není platný aj získaný na Slovensku.

Odpověď:

Dobrý den, 

požadavky na kvalifikaci asistenta pedagoga jsou uvedeny v zákoně o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., ve znění pozdějších novelizací, §20) - podle tohoto zákona asistent pedagoga musí mít buď vzdělání v pedagogickém oboru, nebo si musí doplnit kvalifikační kurz pro asistenty pedagoga. Podle §3 a 4 téhož zákona pak ještě asistent, který neabsolvoval žádnou školu s výukou v češtině, musí absolvovat zkoušku z českého jazyka. Nejsnazší cestou k doplnění kvalifikace by pro Vás proto bylo projít v ČR kurzem pro asistenty pedagoga a (pokud jste veškeré předchozí vzdělání získala na Slovensku) složit zkoušku z českého jazyka. 

Zároveň ale - protože řada asistentských pozic je v praxi podmíněna dosaženým maturitním vzděláním - bych Vám doporučovat zvážit, jestli si nechcete třeba formou kombinovaného studia doplnit vzdělání na střední pedagogické škole (pak byste měla maturitu a rovnou i absolvovaný pedagogický obor). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět