Smlouva AP

Vytvořeno: 20.12.2021
Dobrý den. Pracuji několik let na jedné škole jako AP. Zatím jsem pokaždé (6x) dostal nové smlouvy vždy na dobu určitou a to na půl, nebo na celý rok. Je to v pořádku? Velice děkuji. Martin R.

Odpověď:

Dobrý den, 

uzavírání smluv na dobu určitou je u asistentů pedagoga velmi sporné téma. Na jednu stranu totiž zákon (zákoník práce,  ale i zákon o pedagogických pracovnících) říká, že smlouvy na dobu určitou by měly být opakovány nebo prodlužovány maximálně třikrát, na druhou stranu ale zákoník práce připouští u některých profesí výjimku a někteří ředitelé řadí do této výjimky i pozici asistenta pedagoga. Nutno k tomu dodat, že pro ředitele škol je velmi obtížné, aby s asistenty uzavírali smlouvy na dobu neurčitou, když jim stát garantuje mzdové prostředky na asistenta pedagoga vždy jen na rok nebo na dva. 

Co se týká délky pracovního poměru, tak tam zákon o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb., § 23a) jasně říká, že smlouva na dobu určitou musí být s pedagogickými pracovníky (tedy i s asistenty pedagoga) uzavírána vždy minimálně na 12 měsíců. Z tohoto pravidla zákon připouští jen dvě výjimky, kdy je možné uzavřít smlouvu kratší - když je asistent přijímán jen jako záskok za jiného dočasně nepřítomného pracovníka (což určitě není Váš případ) nebo když asistent nemá dostatečnou kvalifikaci na pozici asistenta pedagoga. Pokud jste tedy na pozici asistenta pedagoga kvalifikovaný, měl byste dostat smlouvu vždy minimálně na 12 měsíců. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.   

«   zpět