Úvazek bez nepřímé činnosti a znění náplně práce

Vytvořeno: 21.12.2021
Dobrý den, mám nastoupit na 30 hodin asistence, kterou má žák 1.třídy napsanou ve zprávě. 4h výuka, oběd a klidová část družiny (zde by měla být vychovatelka a já i nadále jako AP), v čase 7:30-13:30. Na můj dotaz, zda nepřímá činnost bude v délce 3hodin a 27hodin přímé mi vedení odpovědělo, že asistence 30h se vztahuje k přímé činnosti, hodiny pokrývají jak vyučování, tak i část pobytu dítěte ve školní družině. Toto se mi nezdá správně. A dále, jak mám pak přistupovat k případnému dozoru apod, toto je přeci nepřímá činnost? Písemnou pracovní náplň jsem dostala vzorem, velmi všeobecný, není kolonka na konkrétního žáka a počtu hodin? Domnívám se, že bych měla mít napsanou konkrétní náplň, žáka a hodiny... Dle informace, bych měla dostat smlouvu, k tomu pracovní náplň a platový výměr. Děkuji předem za zprávu. KJ

Odpověď:

Dobrý den, 

ano, pracovní náplň byste určitě mít stanovenou měla, nicméně míra konkrétnosti (to, zda bude více či méně obecně/konkrétně formulovaná) záleží jen na řediteli dané školy. Máte pravdu v tom, že ve Vaší pracovní době musí být zahrnutý i prostor pro nepřímou pedagogickou činnost - podle §22a zákona o pedagogických pracovnících musí všichni pedagogičtí pracovníci (tedy i asistenti pedagoga) vykonávat jak pedagogickou činnost přímou, tak i nepřímou (kterou zákon označuje jako "práce související s přímou pedagogickou činností"). 

U asistenta pedagoga s úvazkem 0,75 má být práce skutečně rozdělena na 27 hodin přímé a 3 hodiny nepřímé pedagogické činnosti týdně. Je ale také pravda, že do výkonu nepřímé pedagogické činnosti patří (podle vyhlášky č. 263/2007 Sb.) také dohledy - pokud tedy vykonáváte u žáka jen dohled, třeba během přestávek nebo při obědě, jde o nepřímou pedagogickou činnost. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět