asistent pedagoga ve družině

Vytvořeno: 28.12.2021
Dobrý den, jsem přidělena v 1. třídě k žákovi s ADHD a asperg.syndromem jako asistent pedagoga.
Mám 100 % úvazek, 4 hodiny nepřímé (přípravy, konzultace).
Ve třídě spolupracuji se všemi dětmi. Není nijak problémový co se chování týká.
Žák má plnou podporu, jsem s ním ve družině do cca 14.30 - 15.30 hodin.
Součástí družiny je chlapec z jiné třídy, který má po dobu výuky svého asistenta (problémové chování) . Má vychovatel ve družině nárok požadovat, abych se věnovala tomuto jinému chlapci? Kdyby nebylo mého svěřence, ve družině bych vůbec nebyla a toto by bylo běžně na vychovateli. Nemám problém to běžně dělat, ale pokud tento chlapec něco provede, padá vina na mě a to se mi nelíbí. Nemohu si vzít ani volno, jakmile je problémový žák ve družině přítomen. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

základní filozofie asistentské profese je postavena na tom, že asistent pedagoga se má věnovat jak žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami, tak i ostatním žákům ve třídě, a to tak, aby se učitel/vychovatel mohl podle potřeby sám také věnovat jak žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami, tak i ostatním žákům ve třídě. Principiálně je tedy v pořádku, pokud Vás vychovatel v družině občas pověří i prací s jinými žáky, než s "Vaším" žákem; a tato práce s jinými žáky může zahrnovat i podporu jiného žáka se speciálními vzdělávacími potřebami. 

Určitě by ale nebylo v pořádku, pokud byste za případné prohřešky v chování ostatních žáků (včetně onoho žáka s náročným chováním) měla nést vinu (zodpovědnost) pouze Vy. Za chování žáků zodpovídá v první řadě učitel/vychovatel, a až pak asistent pedagoga. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět