Vzdělání AP

Vytvořeno: 04.01.2022
Dobrý den,
může prosím vykonávat práci AP člověk s tímto vzděláním bez kurzu pro AP?

Pedagogické lyceum s maturitou na střední ped.a zdrav. škole Krnov

Střední odborná škola sociální a zdravotnická - Evangelická akademie- sociální činnost s maturitou

Gymnázium s maturitou a kurz Pedagog volného času s akreditací MŠMT

Střední odborná škola sociální, obor sociální činnost bez maturity

Nemohu sehnat nikoho s kurzem pro AP, mohu najmout někoho i bez adekvátního vzdělání, nebude to mít vliv na příspěvek od státu na AP? Moc děkuji, Kučíková

Odpověď:

Dobrý den, 

požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle §20 zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb.) - podle tohoto paragrafu zákona je pro pozici asistenta pedagoga nutné buď absolvovat vzdělání v oboru s pedagogickým zaměřením (na SŠ, VOŠ nebo VŠ) nebo si doplnit příslušný kvalifikační kurz.  

U Vámi uváděných variant tak platí: Jednoznačné ANO pro absolventy Pedagogického lycea - jde o obor s pedagogickým zaměřením, absolvent je tedy na pozici AP jasně kvalifikovaný. Neurčité MOŽNÁ pro variantu gymnázium a kurz - tady totiž záleží na tom, o jaký kurz se přesně jedná (např. pokud by šlo o kurz "studium pedagogiky" v rozsahu min. 80 hodin, absolvent by kvalifikovaný být mohl. Spíše NE pak platí pro obory sociální činnost - zde jde zpravidla o obory s primárně sociálním (nikoli pedagogickým) zaměřením. 

Podle §22 zákona škola může zaměstnat na pozici asistenta pedagoga i uchazeče nekvalifikovaného, pokud se o pozici nikdo kvalifikovaný neuchází, přičemž na výši poskytnuté dotace na plat asistenta toto nemá žádný vliv. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.   

«   zpět