přímá a nepřímá činnost

Vytvořeno: 06.01.2022
Dobrý den, je možné mít při úvazku 35.5h týdně 26h přímé a 9.5h nepřímé činnosti, na kterou je asistent po vyučování posílán do družiny, i když v ní není žák přihlášen? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, 

pokud jde o asistenta pedagoga zaměstnaného v režimu podpůrného opatření (tedy v běžné škole, na doporučení PPP/SPC), což předpokládám, pak je odpověď záporná - ne, toto možné není.  

Za prvé, podle přílohy č. 1 k vyhlášce o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (č. 27/2016 Sb.) platí, že asistent s uvedeným rozsahem úvazku by měl mít 32 hodin přímé a cca 3,5 hodin nepřímé pedagogické činnosti týdně. A za druhé, asistent v tomto režimu představuje, podle §16 školského zákona, "podpůrné opatření ve vzdělávání žáka se speciálními vzdělávacími potřebami" (SVP) - může sice pracovat s ostatními žáky ve třídě, ale smyslem této práce s ostatními žáky má být primárně to, aby učitel (díky této asistentově pomoci) měl na podporu žáka se SVP více času; umístění asistenta pedagoga v družině, do které žák se SVP nechodí, by žákovi se SVP nijak nepomohlo, a tedy by ani neodpovídalo skutečnosti, že asistent pedagoga má být podpůrným opatřením ve vzdělávání tohoto žáka.

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s. 

     

«   zpět