Zajištění asistence dětem při dělených hodinách

Vytvořeno: 08.01.2022
Dobrý den,
děkuji předem za radu.
Ve třídě 1. stupně ZŠ, kde společně pracují děti třech ročníků (1., 2. a 3. ročník) máme dvě děti s přiznaným nárokem na asistenci - jedno ve 2. ročníku a jedno ve třetím ročníku. Při společných hodinách zajišťuje asistenci sdílený asistent, který asistuje oběma dětem a je vykazován na dítě, které má přiznaný vyšší počet hodin asistence.
Při dělených hodinách, kdy každé dítě s přiznanou asistencí je v jiné učebně, sdílený asistent doprovází žáka, na kterého je vykazován a druhý žák je tím pádem bez asistence. Vedení školy tvrdí, že je to neřešitelný problém a argumentuje tím, že na druhého žáka nelze čerpat prostředky jen na zajištění asistence v několika dělených hodinách.
Děkuji za vaše stanovisko k tomuto problému.

S pozdravem
Libor Kočí

Odpověď:

Dobrý den, 

to je skutečně poměrně složitá situace. Začnu tím jednoduchým: Jde-li o sdíleného asistenta pedagoga, má poskytovat podporu oběma žákům, ke kterým je doporučen, přičemž nikde není uvedeno, že některý z žáků měl mít přednost. Při dělených hodinách je tedy možné pomoc asistenta pedagoga uplatnit v jedné nebo ve druhé skupině, jak zrovna potřebujete (dokonce to lze i průběžně střídat). 

Složitější je možnost zajištění pro oba žáky při dělených hodinách současně - to by šlo pouze v případě, že by žákovi s nižším počtem hodin asistence poradenské zařízení (PPP nebo SPC) doporučilo samostatný (tedy ne-sdílený) úvazek asistenta pedagoga. Taková varianta je sice formálně možná, v praxi ale může být komplikovaná tím, že nejmenší možný úvazek asistenta pedagoga, který může poradenské zařízení doporučit, je 0,25, tedy 10 hodin týdně, a pokud se u Vás jedná jen o potřebu pokrytí třeba tří nebo čtyř hodin v týdnu, i tento nejmenší úvazek by byl nepoměrně vysoký. Každopádně ale tuto možnost můžete zkusit konzultovat s poradenským zařízením, které Vám asistenta pedagoga doporučilo.

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět