Potřebuji kurz Asistenta pedagoga pokud jsem studentem pedagogiky?

Vytvořeno: 08.01.2022
Dobrý den,
prosím o informaci, zda potřebuji kurz Asistenta pedagoga i v případě, že budu studentem pedagogické školy - navazující magisterské studium speciální pedagogiky? Momentálně pracuji úplně v jiném oboru, ale plánuji přesedlat a zjišťuji, co vše bude třeba podniknout. Bakaláře nemám pedagogického zaměření, proto budu muset splnit rozdílové zkoušky pro studium speciální pedagogiky. Pokud uspěji, chci změnit zaměstnání v tomto oboru.
Děkuji mnohokrát za odpověď :-)

Odpověď:

Dobrý den, 

požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle §20 zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.), podle kterého je pro získání kvalifikace na místo asistenta pedagoga potřeba buď mít ukončené vzdělání v pedagogickém oboru (na SŠ, VOŠ nebo VŠ) anebo absolvovat příslušný kvalifikační kurz. Probíhající studium zákon za dostatečné nepovažuje - dokud tedy dotyčná osoba nemá vzdělání v pedagogickém oboru nebo v kvalifikačním kurzu úspěšně ukončené, je z pohledu zákona považována za nekvalifikovanou. 

Pokud tedy nastoupíte na VŠ do pedagogického oboru, formální kvalifikaci na pozici asistentky pedagoga získáte až ve chvíli, kdy studium absolvujete. 

Je ale pravda, že škola Vás může zaměstnat na místě asistentky pedagoga i v průběhu studia - ovšem jedině jako nekvalifikovanou (a to pouze pod podmínkou, že se o místo neuchází jiný kvalifikovaný zájemce). V takovém případě bych Vám doporučoval doplnit si vzdělání i v kvalifikačním kurzu pro asistenty pedagoga - tak, abyste získala potřebnou kvalifikaci (a s ní i jistotu pracovního místa) co nejdříve. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět