Asistent pedagoga a vzdelani

Vytvořeno: 02.05.2022
Dobry den ,je mozne aby delal asistenta pedagoga nekdo ,kdo nema ani kurz a ani pedagogicke vzdelani ? Jedna pani reditelka tvrdi ,ze ano. Ze kvuli tomu nebude hledat nekoho s kurzem a nebo vzdelanim ,ze staci ze dana osoba ma maturitu i kdyz jineho smeru a kurz si dodelavat kvuli tomu nemusi.
A dale by me zajimalo ,jestli muze byt asistent pedagoga s vyucnim listem a kurzem AP u ditete s mentalnim postizenim a nebo k tomu neni dostatecne opravneny ?

Odpověď:

Dobrý den, 

aktuálně existují dvě úrovně asistentů pedagoga: Na "vyšší" úrovni asistent musí mít maturitu a nějaké pedagogické vzdělání k tomu (buď v pedagogickém oboru anebo alespoň v kvalifikačním kurzu), na "nižší" úrovni stačí, když má asistent ukončené základní vzdělání a doplní si kvalifikační kurz. O tom, zda je v dané třídě potřeba asistent na "vyšší" nebo "nižší" úrovni, rozhoduje u běžných škol školské poradenské zařízení (PPP nebo SPC), které asistenta škole doporučuje, u speciálních škol o tom rozhoduje ředitel školy. 

Podle zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb., § 22, odstavec 7) má ředitel možnost zaměstnávat na místě pedagogického pracovníka (tedy i na místě asistenta pedagoga) zájemce nekvalifikovaného (bez pedagogického vzdělání i bez kurzu), ale jedině v případě, že se o dané pracovní místo neuchází jiný kvalifikovaný zájemce. Každopádně ale má ale ředitel povinnost nejprve hledat kvalifikovaného asistenta, a nekvalifikovaného pak zaměstnat až v případě, že žádného kvalifikovaného nenajde. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec, 

Nová škola o.p.s. 

«   zpět