Osobní asistent do Dětské skupiny

Vytvořeno: 12.05.2022
Dobrý den,

můj syn 3,5 roku navštěvuje Dětskou skupinu (věkově smíšený kolektiv). Má opožděný vývoj řeči, lehkou formu Vývojové dysfázie. Na základě komunikace s pedagogy mi bylo doporučeno zařídit dítěti Osobního asistenta. Důvodem je (souhrnně bych to nazvala zhoršená orientace v kolektivu díky pozdějšímu nástupu a vývoji řeči). Po konzultaci s klinickou logopedkou, ke které docházíme i dětskou psycholožkou mi bylo toto řešení doporučeno z více stran - souhrnně neopouštět kolektiv a zkusit určitý čas pracovat v kolektivu s asistentem. Složité je to ovšem v tom, že Dětské skupiny spadají pod MPSV a tudíž klasická cesta k Asistentovi pedagoga přes PPP nebo SPC neexistuje. Byl mi proto doporučen tzv. Osobní asistent, každopádně moje dotazy vedou k tomu:
1. Rozdíl mezi Osobním asistentem a asistentem pedagoga chápu. Ovšem kdo v realitě Osobního asistenta vlastně platí?
2. Jak ho "legislativně správně" dostat k dítěti do Dětské skupiny? S jakou institucí komunikuje Dětská skupina?
Moje dotazy mi bohužel zatím nikdo nebyl schopen zodpovědět, tak zkouším i tento portál, jelikož odpovědi se zdají velmi zasvěcené. Za jakýkoli tip/návod/indicii kam se případně konkrétně obracet/jak postupovat velmi děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, 

informace, které máte, jsou v pořádku. Dětské skupiny skutečně nepatří do rezortu školství, proto v nich školská poradenská zařízení nemohou ani doporučit zřízení pozice asistenta pedagoga... do budoucna proto možná zvažte, zda by nebylo pro syna lepší zařazení do MŠ, kde už by zřízení pozice asistenta pedagoga na doporučení školského poradenského zařízení (PPP nebo SPC) možné bylo. K Vašim dotazům: 

1. Osobní asistence je sociální služba poskytovaná organizacemi, které mají registraci pro poskytování této služby. Osobního asistenta platí zaměstnávající organizace částečně z grantů, které čerpá, částečně ale i z příspěvků uživatelů dané služby. Poplatek klienta (nebo u dětí jejich zákonného zástupce) za službu osobní asistence se podle zákona pohybuje v rozmezí 90 až 130 Kč za hodinu. 

2. Pokud byste stála o službu osobní asistence, oslovte některou z organizací, které tuto službu ve Vašem regionu poskytují. Seznam organizací poskytujících osobní asistenci i s možností výběru Vašeho regionu můžete vyhledat zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1652551917770_1

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět