Pokud je AP nemocen, může i tak dítě do školky?

Vytvořeno: 02.06.2022
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, máme v MŠ chlapce s pod. opatřením st.3, je k němu AP. Chlapec je agresivní a nevyzpytatelný, těžko zvladatelný. Má otázka zní, pokud je asistent pedagoga nemocen, tudíž není ve školce přítomen, může i tak chlapec do školky nebo zůstává doma do té doby, dokud se asistent nevrátí? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

omlouvám se, neumím posoudit detaily Vaší konkrétní situace, obecně ale platí, že pokud není asistent ve škole přítomen (např. pro nemoc, OČR nebo pro účast na dalších vzdělávání pedagogických pracovníků), je škola povinna zajistit provoz jinak. Dítě s doporučením na podporu asistenta pedagoga bylo přijato ke vzdělávání a má právo se vzdělávání účastnit i ve dnech, ve kterých není asistent přítomen. Je to stejné, jako když chybí učitel - škola také nemůže děti nechat doma, ale musí zajistit provoz jiným pedagogem. 

Je ale možné v podobné situaci požádat rodiče dítěte s postižením/znevýhodněním, zda by nezvážili, zda nemohou dočasně třeba vodit dítě do MŠ později nebo si ho naopak vyzvedávat dříve - je ovšem na rodičích dítěte, jestli chtějí/mohou takové žádosti ze strany MŠ vyhovět.  Přetrvávají-li u chlapce dlouhodobě agresivní stavy, je potřeba také podporovat rodiče v tom, aby s chlapcem navštěvovali odborníky (ze školských poradenských zařízení nebo klinické psychology) a hledali možnosti žádoucích úprav chování dítěte.

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.  

«   zpět