zákon 563/2004 § 20 a § 22

Vytvořeno: 06.06.2022
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je v praxi rozdíl v případě absolvování kurzu pro AP podle zákona 563/2004 Sb. § 20 a § 22? Jaké činnosti může vykonávat AP, který má kurz dle §22, je plnohodnotným AP?
Děkuji z odpověď.
Veronika

Odpověď:

Dobrý den, 

tady jde možná tak trochu o nedorozumění ve výkladu jednotlivých paragrafů. Totiž: 

§ 20 zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., ve znění pozdějších novelizací) popisuje požadavky na kvalifikaci asistentů pedagoga a (mimo jiné) říká, že zájemce o tuto profesi, který nemá vzdělávání v oboru s pedagogickým zaměřením, si může kvalifikaci doplnit prostřednictvím kvalifikačních kurzů - například v kurzu "studium pro asistenty pedagoga" nebo v kurzu "studium pedagogiky".

§ 22 téhož zákona popisuje některá společná ustanovení ke kvalifikaci pedagogických pracovníků. Ve vztahu k asistentům tento paragraf rozděluje dva typy kurzu "studium pedagogiky" - typ "a" je určený pro učitele, typ "b" je určený pro asistenty (a vychovatele a pedagogy volného času). 

Pracovník, který získal kvalifikaci v kurzu "studium pedagogiky" ve variantě "b" podle § 22 (odstavce 1) zákona, je pro pozici asistenta pedagoga plně kvalifikovaný. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět