AP a OA v MS-povinnost zajisteni ze strany MS

Vytvořeno: 08.06.2022
Dobry den,
do bezne materske skoly dochazi zak,ktery vyzaduje osobniho asistenta a i asistenta pedagoga,ktery momentalne je zahrnut v jedne osobe.Asistent pedagoga,a vlastne tedy i osobni asistent,u tohoto zaka od zari nebude jiz k dispozici (ukonceni pracovniho pomeru).Materska skola je povinna zajistit nahradu,sehnat asistenta pedagoga.Jak se vsak postupuje v pripade,ze se vhodny asistent pedagoga nesezene?Je skola povinna prijmout uchazece,ktereho si najde rodina zaka?V oblasti osobniho asistenta si rodina nekoho najit dokaze,ale je tez skola povinna tohoto uchazece prijmout?Samozrejme je pocitano s odpovidajicim vzdelanim a odbornosti k plneni techto roli u danych uchazecu.
Predem dekuji za odpoved.
S pozdravem
Kavanova Hana

Odpověď:

Dobrý den, 

zkusím to vzít postupně. Asistent pedagoga je zaměstnancem školy, měl by mít vzdělání podle zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb., § 20). Pokud poradenské zařízení doporučilo do vzdělávání dítěte asistenta pedagoga, škola má povinnost udělat maximum pro to, aby asistenta zajistila. Pokud se škole na místo nehlásí žádný kvalifikovaný zájemce, má škola (podle výše uvedeného zákona, § 22) možnost přijmout i zájemce nekvalifikovaného. Pokud se škole, navzdory vší snaze, dlouhodobě nedaří asistenta sehnat, má povinnost kontaktovat poradenské zařízení (PPP nebo SPC), které asistenta doporučilo, a domluvit se s ním na dalším postupu. 

Osobní asistent není zaměstnancem školy - jde o zaměstnance organizace, která je registrovaná jako poskytovatel sociálních služeb. Pokud poradenské zařízení (PPP nebo SPC) doporučí ve vzdělávání dítěte využití osobního asistenta, má škola povinnost umožnit osobnímu asistentovi přístup do školy, rozhodně ho ale nemusí shánět. Pokud poradenské zařízení osobního asistenta do vzdělávání dítěte nedoporučí a zákonný zástupce přijde s tím, že by osobního asistenta ve škole chtěl (a že ho má zajištěného), je jen na vedení školy, zda přístup osobního asistenta do školy umožní či nikoli. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s. 

«   zpět