Pracovní smlouva

Vytvořeno: 03.07.2022
Dobrý den, chci se zeptat, jak mám postupovat v případě, když ve smlouvě mám pracovní poměr na dobu určitou a to od 28.8. 2022 do 30.6.2023.
Jak se mohu bránit?
Děkuji za odpověď a přeji hezké prázdniny.

Odpověď:

Dobrý den, 

braňte se odkazem na zákon o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb., ve znění pozdějších novelizací). Tento zákon v § 23a doslova říká, že: "Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou pedagogického pracovníka mezi týmiž smluvními stranami činí nejméně 12 měsíců...". Pokud jste tedy asistent pedagoga nebo jiný pedagogický pracovník (což předpokládám), měla byste mít smlouvu na minimálně 12 měsíců. Jediné dvě výjimky zákon přípouští u: a) pracovníků nekvalifikovaných, b) pracovníků přijatých pouze jako záskok za jiného dočasně nepřítomného pracovníka. Pokud jste tedy na danou pracovní pozici kvalifikovaná a nejste přijatá jen jako záskok (např. za jinou asistentku na rodičovské dovolené), obraťte se na vedení školy a s odkazem na zákon požádejte o prodloužení smlouvy na celých 12 měsíců. Aktuální znění zákona najdete zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-563   

Výše uvedené by neplatilo, pokud byste byla přijata jako školní asistentka - školní asistent oficiálně nespadá do kategorie pedagogických pracovníků, jeho smlouva tedy může být uzavírána na libovolně dlouhou dobu. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět