asistent pedagoga v zařízení i bez dítěte

Vytvořeno: 07.07.2022
Dobrý den, jsem mzdovou účetní MŠ a paní ředitelka řeší konec docházky dítěte, kterému byla přidělena asistentka. Asistentka pedagoga má smlouvu na dobu určitou do 31. 8. 2022 po dobu přítomnosti tohoto dítěte, ale ráda by ve školce zůstala a i paní ředitelka by si jí tam ráda nechala. Bohužel má základní vzdělání a pouze kurz asistenta pedagoga. Tak bych se ráda zeptala, zda je nějaká možnost si jí ve školce nechat, protože kord v dnešní době, kdy je ve školkách jednou tolik žáků, je každá spolehlivá ruka dobrá.
Po nějakých možnostech už jsem pátrala, ale žádné jiné možnosti, než například přeřazení na provozního zaměstnance, jsem nenašla. Tak se ptám ještě zde.
Děkuji mockrát za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, 

chápu, situace má několik možných řešení, byť bohužel žádné z nich není úplně bezproblémové: 

1) Pokud byste měli (nebo k Vám třeba nově nastupovalo) dítě se speciálními vzdělávacími potřebami, u kterého by byla určitá pravděpodobnost doporučení asistenta pedagoga, mohli byste předběžně kontaktovat školské poradenské zařízení (PPP nebo SPC) a na pravděpodobnost nového doporučení na asistenta se zde zeptat. 

2) Pokud byste na to měli prostředky v běžném rozpočtu (na platy pedagogických pracovníků), můžete asistentku klidně zaměstnávat i nadále na stejné pozici (tedy asistent pedagoga, s kvalifikací podle § 20, odstavce 2, zákona č. 563/2004 Sb. - tj. asistent vykonávající pomocné výchovné práce). Jediné, co se změní, bude to, že asistentka už nebude placená z datace na podpůrné opatření ke konkrétnímu dítěti, ale z jiných mzdových prostředků. 

3) Můžete využít nové "šablony" z OP JAK (více viz https://opjak.cz/category/aktuality/sablony-op-jak/) a asistentku nově zaměstnat na pozici školní asistentky. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět