Práce AP během probíhajícího kurzu

Vytvořeno: 13.07.2022
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je možné pracovat jako asistent pedagoga už během probíhajícího kurz ještě před jeho ukončením, jestli by vůbec byla šance, že mě nějaká škola za těchto okolností vezme. Skončil jsem asi před měsícem v práci a rozhodl jsem se právě pro toto zaměstnání, nebo vlastně možná povolání. Bohužel už byl volný jen kurz, který začíná na konci srpna a končí až v říjnu. Jsem teď na ÚP a pracovat chci začít co nejdříve a hlavně mám strach, zda by se mi podařilo sehnat volnou pozici pro AP až v říjnu, jelikož většina škol požaduje nástup v záři což samozřejmě chápu.
Děkuji moc za odpověď!

Odpověď:

Dobrý den, 

ano, možné to je, ale jen za určitých okolností: Podle zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.) asistent pedagoga získává potřebnou kvalifikaci až ve chvíli, kdy dokončí kvalifikační studium - probíhající studium podle zákona k získání kvalifikace nestačí, do ukončení studia jste tedy z pohledu zákona nekvalifikovaný. Zákon ale zároveň (§ 22, odstavec 7) umožňuje školám zaměstnat asistenta pedagoga nekvalifikovaného, ovšem jen pod podmínkou, že se o danou pracovní pozici neuchází jiný kvalifikovaný zájemce. 

Určitě tedy můžete už nyní zkusit oslovit vybrané školy s tím, že sice zatím nejste kvalifikovaný, nicméně že už jste přihlášený na kurz a že potřebnou kvalifikaci budete mít splněnou už v říjnu. Pokud se některé škole nepřihlásí žádný kvalifikovaný zájemce, bude Vás moct už nyní zaměstnat (zatím jako nekvalifikovaného). Eventuálně zvažte možnost oslovit se svou poptávkou i speciální školy, kde vzhledem k fyzické náročnosti práce (při manipulaci s žáky s těžkým tělesným nebo kombinovaným postižením) častěji shání asistenty - muže.

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.    

«   zpět