Asistentka

Vytvořeno: 09.09.2022
Dobry den, dcera ma smisenou dysfazii, nastoupila do klasicky MŠ s tim, ze nemela ani prostor na adaptaci a uz by ji nejradeji dali do specialni skolky, kdyz jsem zadala jestli by nemohla dostat asistenta bylo mi receny, ze uz tam je pani ktera ma na starosti dite. Proto bych rada vedela jen jestli je mozne aby dcera mela sveho a nebo jestli to opravdu nelze. Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,

teoreticky je možné, aby ve třídě byli i dva asistenti pedagoga, prakticky se to ale stává jen výjimečně. Oficiální doporučení na podporu asistenta pedagoga (i na zřízení této pozice) vydává škole školské poradenské zařízení (PPP – pedagogicko-psychologická poradna, nebo SPC – speciálně pedagogické centrum), nejlépe tedy uděláte, když se obrátíte na poradnu nebo centrum, kde jste s dcerou registrováni, a poradíte se o možnosti podpory asistenta s nimi.

Faktem ale je, že v MŠ možnost doporučení druhého asistenta pedagoga ještě komplikuje vyhláška (č. 27/2016 Sb.), která říká, že v jedné třídě běžné školy by neměli být současně více než tři pedagogičtí pracovníci – v MŠ, kde jsou často dvě učitelky na třídu, pak vychází místo už jen na jednu asistentku. Nicméně na poradnu/centrum se obraťte i tak, mohou Vám doporučit „sdílení“ asistenta – to v praxi znamená, že by se stávající asistentka ve třídě oficiálně starala jak o dítě, které už má přidělené, tak i o Vaši dcerku.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět