Práce AP mimo smluvní MŠ

Vytvořeno: 10.09.2022
Dobrý den, jsem AP v mateřské škole. Pracovní poměr mám uzavřen s mateřskou školou.
V období letních prázdnin byla naše školka pro rekonstrukci uzavřena. Ve třídě máme dvě děvčata, která byla přihlášena, maminkou, po dobu prázdnin do jich školek (které přes prázdniny jeli).
Paní ředitelka nám AP nařídila práci mimo naši smluvní školku do jiných školek, po dobu docházky děvčat.
Ráda bych se zeptala jestli je toto v pořádku? Školky, kam jsme chodily, mají své AP.
Děkuji za odpoveď.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem se omlouvám, nemáme v poradně právníka, z právního pohledu proto berte mou odpověď prosím jen jako laickou. Na základě zkušenosti z praxe se ale domnívám, že toto možné je. I když jiné MŠ neodpovídají běžnému místu výkonu Vaší práce, máte (předpokládám) ve smlouvě uvedeno, že Vás zaměstnavatel může vyslat i na práci mimo Vaši MŠ, jinak byste nemohla třeba ani jet s dětmi na výlet nebo jít na procházku. Do MŠ jste doporučena jako podpůrné opatření ve vzdělávání nějakého konkrétního dítěte, tedy v tom, že pak dočasně následujete dítě a podporujete jeho vzdělání i jinde, z principu problém není.

Problém ovšem v podobných případech nastává s dovolenou – asistent pedagoga má podle zákona (stejně jako všichni ostatní pedagogičtí pracovníci) nárok na osm týdnů dovolené ročně, a když si nevybere větší část této dovolené v letních měsících, musí si pak vybírat tuto dovolenou v jiných měsících v roce, kdy pak chybí ve své „domovské“ MŠ. Proto obecně doporučujeme, aby mateřské školy využívaly asistenty pedagoga v době letních prázdnin spíše méně a aby jim umožnili čerpat dovolenou.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět