AP vs.Chuvy

Vytvořeno: 10.09.2022
Dobry den,

nejprve bych Vam chtela predem podekovat za to, s jakou peclivosti a v jak prijemnem duchu trpelive odpovidate na dotazy nas vsech vahavych strelcu v oblasti AP, diky!

Prosim take o pomoc.

Hlavni otazka by asi byla nasledujici: muzu po uspesnem absolvovani Kvalifikacniho kurzu pro AP nastoupit take jako Chuva pro deti v detske skupine nebo Chuva pro deti do zahajeni povinne skolni dochazky?
Vim, ze kurzy AP a obe Chuvy spadaji kazdy pod jiny rezort, spis bych rada vyuzila Vasi bravurni orientace v tematu k jakemusi ujisteni, ze chapu dobre, ze kdyz budu mit papir na AP, pokryje mi to pozadavky i na pozici obou Chuv.

Mozna pro dokresleni situace: jsem francouzstinar s VS filologickym vzdelanim a zakladam lesni skolku, rejstrikovou. Vim, ze pokud nevystuduji dalsi prislusnou pedag.VS, nemohu byt nikdy hlavnim pedagogem, ale o to mi ani nejde, toho zamestnam. Nicmene bych ve skolce take rada pusobila.

A zde je kamen urazu - jaky kurz (efektivne) zvolit?
Po nekolikatydennim zkoumani jsem podle svych propoctu dosla k zaveru, ze nejlepsi (=nejsirsi) zaber ma prave kurz na AP, ze s nim mohu delat jak praci rekneme klasickeho AP, tak i onu kyzenou praci Chuvy, tzn. mohu byt pracovnikem v materskych skolkach i detskych skupinach, plne kvalifikovanym.
Dalo by se to prosim potvrdit?

Vrele diky za Vas cas i energii a preji pekne babi dny
AN

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě děkuji moc za ta slova uznání, vážíme si toho. Zároveň je mi líto, že Vás musím zklamat – profese chůvy skutečně spadá pod jiný resort (není ze školství, ale ze sociální oblasti, patří tedy pod MPSV), navíc ministerstvo práce požadavky na kvalifikaci chůvy v posledních letech upravovalo, a já nemám aktuální informace, podle kterých bych mohl odpovědět. Doporučuji proto zeptat se rovnou na MPSV.

Určitě s kvalifikačním kurzem pro asistenty pedagoga můžete pracovat v MŠ, včetně lesní školky, jako asistent pedagoga. Ve školství obecně pak s daným kurzem můžete pracovat také jako školní asistent. A když si z kvalifikačních kurzů vyberete kurz „studium pedagogiky“, tak tím, že máte původně VŠ, získáte po absolvování kurzu i kvalifikaci na pozici vychovatelky ve školní družině.

V oblasti spadající do sociálního rezortu pak s Vaším vzděláním (podmínkou je maturita) a kvalifikačním kurzem pro asistenty pedagoga můžete pracovat také jako pečující osoba v dětské skupině (viz https://www.mpsv.cz/web/cz/pecujici-osoba-v-detske-skupine)

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět