Asistenka pedagoga

Vytvořeno: 14.09.2022
Dobrý den. Jako asistenka pedagoga mám od 1.září 2022 smlouvu na dobu určitou do 30.6.23. Dítě, na které mám dohled, odchází do diagnostického ústavu a potom nejspíš do léčebny. Měla bych právo na odstupné, pokud pro mě nemají jinou práci. Děkuji za odpověď Bílková

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě se omlouvám, nemáme v poradně právníka, z právního hlediska tak prosím berte mou odpověď jen jako laickou. Z praktického hlediska je to u asistentů pedagoga s odstupným složité – zákoník práce sice říká, že pokud dá zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z důvodu „organizačních změn“ (což by se dalo vztáhnout i na odchod žáka ze školy), měl by zaměstnanec dostat odstupné, a že u smlouvy do jednoho roku délky by mělo jít o odstupné ve výši jedné měsíční mzdy. Zároveň ale škola ve chvíli, kdy žák přestane být žákem školy, musí přestat čerpat dotaci na plat asistenta pedagoga, vedení školy tak často nemá z čeho zaplatit mzdu asistenta ani v době běžící výpovědní lhůty, o prostředcích na odstupné už vůbec nemluvě.

Každopádně ve Vašem případě se snad nemusíte obávat – v době pobytu v diagnostickém ústavu nebo v léčebně standardně zůstává žák registrovaný ve své „domovské“ škole, která tak i nadále může mít zřízenou pozici asistenta pedagoga a čerpat dotaci na jeho plat (asistent v té době pomáhá se zajištění výuky žáka na dálku nebo se zajištěním výuky ostatních žáků ve třídě). Situace by se tak změnila jen v případě, že by žák změnil základní školu – např. kdyby z diagnostického ústavu šel do nějakého vzdáleného dětského domova, odkud by nemohl do Vaší školy dojíždět.

A mimochodem – podle zákona o pedagogických pracovnících by smlouva asistenta pedagoga měla být na minimálně 12 měsíců. Výjimku zákon připouští jen u asistentů nekvalifikovaných a asistentů, kteří jen zaskakují za jiného dočasně nepřítomného pracovníka. Pokud jste tedy pro práci asistentky pedagoga kvalifikovaná a nevzali Vás jen jako záskok, je Vaše desetiměsíční smlouva nastavena chybně.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět